Çin’den Alışveriş Yapacaklar Dikkat!

By Ayrıntı Blog 20 Ekim 2019 Pazar

Küçülen dünya da yurt dışından alışveriş yapmak artık gündelik yaşamımın bir parçası haline geldi.  Özellikle insanlar kendi ülkelerinden daha ucuz bir yerden alışveriş yapabilme olanağı sunan bu yöntem bir dönem oldukça popüler hale geldi. Bende özellikle AliExpress üzerinden ihtiyacım oldukça alışveriş yapıyordum. Son zamanlarda gerek ülkeler arasındaki ekonomik antlaşmalar,  gerek siyasi anlaşmazlıklar  ve karşılıklı ambargolar ile durum “Karlılık” durumundan çıkmaya başladı.

İşte bu yazımızda Çin’den alışveriş yaparken neden dikkatli olmak zorundayız bunun cevabını vermeye çalışacağız. Son dönemde Çin’den yapılan alışverişlerimize extra vergi geldi.

Eskiden yapılan alışverişlerimiz de bu oran 100 dolara kadardı, sonra 75 dolara düştü daha sonra 35 dolara düşürüldü. Son olarak 35 TL olarak bir sınır konulduğunu duydum. Eğer aldığınız ürün 35 tl karşılığını geçiyorsa özel tüketim vergisi kategorisinde değerlendiriliyor ve 2 kat vergi ödüyorsunuz.

Bede bu yukarıdaki duruma da dikkat ederek  Çin’den 4 dolar değerinde metal bir malzeme siparişi verdim çünkü Türkiye’de bu malzemenin eşi yok. Kargom geldi ben şok  11,60 tl vergi ödemek zorunda kaldım. 24 TL tutarında mal alıp 11 TL vergi ödemek ister istemez insanın canını sıkıyor.
Aşağıda Benim Ödediğim Vergi


Çin’den sürekli alışveriş yapan bir arkadaşıma durumu anlattığımda bu verginin sıtandart olduğunu söyledi. Yani 1 Dolar değerinde bir mal aldığımızda dahi bu parayı ödemek durumunda kalıyormuşuz.

Eğer ki gümrük memuru aldığımız üründen şüphelenip açarsa ve 35 dolar sınırını geçtiğine kanaat getirirse alınan vergi tutarı 2’ye katlanıyormuş. Ben öyle şey olur mu dedim? Oda bana yaptığı alışveriş tutarlarını gösterdi. Vallahi sonuna kadar haklı fotoğrafları buraya ekleyeceğim sizlerde anlayacaksınız.

Arkadaşımın Yaptığı Alışveriş

Yukarıda yapılan alışverişlerde 69 Tl olan alışverişe 11 Tl vergi ödenmiş. 592 Tl olan alışverişe ise 29 Tl vergi ödenmiş.

Özetle Çin’den yapılacak alışverişlerde bundan sonra daha dikkatli olmak zorundasınız. Çünkü extra vergi (özel tüketim vergisi) ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Bu olayı şu şekilde örneklemek istiyorum: Alacağımız bir malın Türkiye’deki değeri 100 TL Çin’deki değeri 10 dolar  olsun, Dolar 6 Tl desek 10x6=60 buna en az 11,60 da vergi  alacağımız malzeme en az 71,60 tl olacaktır. Karar sizin 30 tl iyi para Çin’den alırım diye düşünebilirsiniz. Yada o kadar bekleyemem Türkiye’den alır işime bakarım da diyebilirsiniz.

Umarım faydalı olmuştur. Yurtdışı alışverişlerde son vergilendirmeler nasıl emin olun bende tam bilmiyorum çünkü sürekli değişiyor kontrol etmenizde fayda var.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Çin’den Alışveriş Yapacaklar Dikkat! "