Tags:

Bir garip veli profili

By Ayrıntı Blog 6 Ekim 2019 Pazar

Bu yazıyı yazarken karışık duygular içerisindeyim zira mesleğini seven bir öğretmenim. Bazen mesleği bırakıp Youtuber mi olsam diyorum. Ya hocam seninde 3 ay tatilin var ama... Aaa pardon unuttum. Yazının daha ilk satırlarında farklı bir yazı olacağını düşünüyorum (Kendi kendime konuşuyorum hissi veriyor).

yetişkinleri taklit eden çocuklar ile ilgili görsel sonucu

Yazıda okulda yaşadığımız bir olay ve sonrasında yaşadığım duygular üzerine günümüz öğrenci, öğretmen ve veli profili üzerine düşünceler bulunacak.

Teneffüsler artık 15 dk. Öğrenciler için çok güzel olan bir uygulama, lavaboya git, kantinde sıra bekle 5 dakikada zil çalsın koşa koşa sınıfa git derdi tasası bitti. Tabi her yeni uygulama yeni sorunlarda beraberinde getirmiyor değil. Teneffüs uzun olunca hali ile nöbetçi öğretmenlik de zorlaşıyor. Aman canım ne var sanki iki dolanır gelirsin diyenleri duyar gibiyim. Binli sayılara sahip okullarda bahçeye verilen 3 öğretmen hangi çocuğa yetişecek, olumsuz bir durum karşısında Süperman olamayacağımıza göre “aman canım ne var” diyenler başınıza geldiğinde kara kara düşünürsüz.

Neyse fazla uzatmadan yine böyle bir teneffüs… Sıradan bir gün nöbetçi öğretmen de değilim işin açıkçası, duvar dibinde koridorda ağlayan bir çocuk dikkatimi çekti. Sırtını duvara yaslamıştı, yanına vardım neden ağladığını sordum.
Ağlamaklı bir tonda: “Hocam sırtıma çay döküldü. Koşuyordum arkadaşıma çarptım”  Sırtına baktım okul kıyafeti çay lekesi olmuş halinden belli ki acıyor. Üzerini çıkardım deride yanma ve kavlama var tazyiksiz su ile ilk yardım uyguladık.  Müdür yardımcısı odasına götürdüm babayı aradık gelemeyebilirim dedi. Anne geleceğim işim var vs. sonuç olarak bir sağlık kuruluşuna müdür yardımcımız götürmek zorunda kaldı.

Buradan sonrasını ben görmedim… Baba sağlık ocağına geliyor Müdür yardımcımız okula dönüyor. 1 saat sonra karakoldan müdür yardımcımız çağrılıyor. İfade ve beyanlara göre biz olayın üzerini örtbas etmeye çalışıyormuşuz.

3 saat sonra müdür yardımcımız  dönebildi… “İyilik yap kötülük bul” dedikleri bu olsa gerek, sayın veli çocuğunuza ve öğretmenlerimize bir sorsaydınız acaba olay bu hale gelir miydi? “Eti senin kemiği benim” diyen kendi anne ve babama bir bakıyorum sonra bu olayda ki velimize bakıyorum çok şey değişmiş hemde çok.

V kuşağı, Y kuşağı, Z kuşağı derken nereden nerelere geldik, peki asıl soru şu değil mi? Nereye Gidiyoruz?

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Bir garip veli profili "