Tags:

Google Plus Neden Açıldı Neden Kapatılıyor?

By Ayrıntı Blog 11 Şubat 2019 Pazartesi
Aslında tüm hikaye 2011 yılında başladı. Google internet dünyasını kasıp kavuran Sosyal Medya karşısında bir şey yapmadan duramazdı. İnternetin kralı olarak oyun kurallarını değiştirme amacıyla 2011 yılında kendine ait sosyal medya platformunu duyurdu.

Google Plus'ın, Facebook ve Twitter gibi popüler sosyal medya ağlarına rakip olması ve pastadan daha büyük bir pay alması planlanmıştı.


Google tarafından yapılan son açıklamaya göre 2 Nisan 2019 tarihinde tüm Google Plus hesapları kapanacak ve tüm içerikleriniz silinecek. Bu noktada tarihi de çok ilginç bulduğumu belirtmek istiyorum. Acaba 1 Nisan şakası mı planlıyorlar?

Goole Plus aslında bir dönem kullanıcılar arasında belli bir popülerlik sağladı. Hatta kullanıcı sayısının 2.1 milyar olduğu söyleniyor. Peki ama bu kadar çok kullanıcıyı bir kalemde neden silmek istiyorlar?

Aslında Google, diğer sosyal ağlar ile girdiği bu yarışta yukarı da bahsettiğimiz üzere belli bir ivme kazanmıştı. Fakat tek işlerini bu olmaması ve özellikle Facebook ve İnstagram gibi sadace işi sosyal medya olan platformlar karşısında yenilik üretme konusunda çok başarılı olamadı.

Hal böyle olunca kullanıcıların ilgisi yine yukarıda bahsettiğimiz mecralara kaydı. Peki herkes Facebook vs. kullanıyor da kardeşim o zaman bu kadar Google Plus hesabı ne işe yarıyor?

Özellikle web geliştiriciler kendi sitelerine Google botlarını çekmek, kolay index almak ve kullanıcıları kendi sitelerine yönlendirmek için, hatta Google'da üst sıralara çıkmak için (her yere yorum yapıp link atarak) Google Plus'ı kullanmaya başladılar. Hatta ve hatta artık bazı sitelere kayıt olma işlemleri için Google Plus kullanılmaya başladı. 2017 yılında ben bunu ilk gördüğümde Antik Sırlar formumda tüm Sosyal Medya girişlerini kapattım bu kısa vadede formum için olumsuz yönleri oldu ama kalıcı bir iş yapıyorsanız sorun olmuyor.

8 yıllık macera bu şekilde ilerlerken asıl bomba, 2015-2018 yılları arasında 52 Milyon kullanıcının kişisel verilerinin 3. kişilerin eline geçtiğinin ortaya çıkmasıyla patladı. Bu güvenlik açığının ortaya çıkması tüm dengelerin değişmesine neden oldu ve Google Plus günden güne geriledi.

Anadolu tabiri ile bu adamlar sonuçta esnaf... ne yapacaklardı zarar eden dükkanın kapısına kilit vurmak galiba en akıllı çözüm olacak...

Tabi 1 Nisan şakası değilse... Bu arada unutmadan 4 Şubat itibarı ile artık Google Plus hesabı açamıyoruz. Mevcut var olan hesaplar ise yukarıda belirttiğimiz gibi 2 Nisandan itibaren tamamen kapatılacak!!!!!

1 Dakika 1 Dakika yazı bitmedi :)  G Suite müşterisiyseniz G Suite hesabınızla kullandığınız Google+ etkin olmaya devam edecek. 

(Müsteri mi?) Vallahi pehriz mi lahana turşusu mu bilemeyeceğim; ama aklıma şu gelmiyor değil.  "Ağam bizimle eğlenir."


Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Google Plus Neden Açıldı Neden Kapatılıyor? "