Öksürük İçin Evde Ne Yapılır

By Ayrıntı Blog 2 Mart 2018 Cuma

Öksürük İçin Evde Ne Yapılabilir?


Öksürük için evde alınabilecek tedbirler şunlardır. Öncelikle bol ılık su içilmesi gerekir öksürük etkilerinin yumuşamasını sağlayan en iyi ve basit tedavi yöntemi bol su içilmektir. Ancak soğuk yada sıcak değil ılık su içilmesi özellikle unutulmamalıdır. Günlük en az 2 litre içilmeli hatta içilebiliyorsa daha fazla ılık su önerilmektedir. Öksürük özellikle gece artış gösteriyorsa ve özellikle ilk yattığımızda geniz akıntısına bağlı olarak artış oluyorsa yatak başı yükseltilmeli gerekirse çift yastıkla yatılmalıdır.
öksürük için ne yapmalı

Öksüren kişi sigara içiyorsa bu dönemde bırakması bırakamıyorsa azaltması tavsiye edilir. Kendisi içmiyorsa da yanında içermemesi ve bu dönemde her türlü keskin kokudan uzak kalması uygun olacaktır. Öksürük nöbetlerini tetikleyen başka bir konuda  ağır efordur. Öksürüğü olan hasta ağır eforda kaçınmalıdır. Öksürüğün nedeni reflü ise buna yönelik tedbirler alınmalı tanı daha önceden konulmuşsa tedavi doktor gözetiminde gözden geçirilmelidir.

Öksürük üst solunum yolu enfeksiyonu sonrasında iki haftayı geçiyorsa veya artıyorsa mutlaka doktora başvurulmalıdır. Öksürük kesici ilaçların kendi başına hasta tarafından kullanılması kesinlikle uygun değildir. Mutlaka Hekim gözetimi altında kullanılmalıdır kaldı ki günümüzde öksürük kesici ilaç kullanım alanları çok kısıtlı olup, öksürüğü kesmekten çok nedene yönelik tedavi uygulanması tercih edilmektedir.

Öksürük Nasıl Tedavi Edilir?

Öksürük tedavisi hastaya bağıl özel durumlara göre değişmektedir. Doğru teşhis ve tedavi uygulanırsa öksürük kolayca geçer.

Astıma bağlı gıcık tarzı öksürük söz konusuysa sıkça başvurulan antibiyotikler ve öksürük şurupları kullanmak yararsızdır. Yapılması gereken göğüs hastalıkları uzmanı bir hekimin önerileri doğrultusunda astımın düzeyine göre tedavisini düzenleyip tedbir alınmasıdır.

Reflüye bağlı bir öksürük varlığında hasta Gastroenteroloji yönlendirilmeli ve gerekli görülen tetkiklerin ardından tedavi edilmeli ve takip konunun uzmanı doktor tarafından uygulanmalıdır. Bu tarz öksürük tedavsinde hastanın beslenme konusunda bilgilendirilmesi önemlidir.

Öksürüğe yol açabilecek diğer bir sebebi de tansiyon ilaçları olabilir. Bu gibi durumlarda hastanın ilacı değiştirilmesi öksürüğün kesilmesinde etkili olmaktadır. Ancak bazen tedavinin kesilmesinden 3 ay sonrasına kadar tansiyon ilacına bağlı öksürükler uzayabilir, bu konuda hasta bilgilendirilmeli ve endişelenmemesi sağlanmalıdır.

Akciğerlerde esnemesine bağlı öksürüklerde, kayıpla giden durumda ise göğüs hastalıkları ekibinin takibinde gerekli tedavi uygulanmalıdır.

Aynı şekilde geniz akıntısına bağlı öksürük alerjisi açısından nedene yönelik tedavi kemik eğriliği gibi cerrahi gerektiren bir durumun varlığında kulak burun boğaz müdahalesiyle cerrahi tedavi planlaması uygun olacaktır.

Yukarıda bahsedilen bütün hastaya ait değerlendirmelerde bir sorun görünmemesine rağmen öksürük devam ediyorsa, hastanın öksürüğü psişik olarak değerlendirilebilir. Hastanın psikiyatri bölümüne sevk edilmesi düşünülmelidir.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Öksürük İçin Evde Ne Yapılır "