Chrome Siyah Ekran Hatası ve Çözümü

By Ayrıntı Blog 31 Ağustos 2017 Perşembe


Merhaba uzun zamandır blog  yazısı paylaşmıyordum.  Son olarak karşılaştığın bir hata üzerine bu yazıyı kaleme alıyorum.  Kendime yeni bir bilgisayar aldım tabi yeni bilgisayarla birlikte yeni bazı sorunlar da gündeme geldi.  Bilgisayarıma her zamanki gibi Google Chrome yükledim sonuçta dünyada en çok tercih edilen tarayıcıların başında geliyor. Öncelikli olarak her şey normal gibi görülmesine ne rağmen kısa sürede tarayıcıda hatalar olduğunu fark ettim.  


Bu hata özetle şu şekildeydi: Bir web sayfası açılıp Simge durumuna küçültüldüğünde ve tekrar büyütüldüğünde karşımıza siyah bir sayfa geliyor olmasıydı. Böyle olunca da kaldığınız yerden devam etmeniz zorlaşıyor. Mause ile üzerinde biraz oynayınca ekran görüntüsü tekrar düzeliyor. Defalarca denemelerimde aynı hatayı tekrar tekrar aldım. Son olarak chrome'un yanlış yüklendiğini düşünerek kaldırdım ve tekrar yükledim. Sonuç değişmedi ve Flash player eksiklinden kaynakı olabilir diye onu yükledim ve güncelledim. Yine bir değişiklik meydana gelmedi hatalar devam etti.


Daha sonraki araştırmalarında hatanın Google Chrome'dan değil Google Chrome ile ekran kartımızın ilişkilendirilmemesinden kaynaklı olduğunu anladım. Bu hata genel itibariyle 64 bit ve Windows 10 yüklü bilgisayarlarda sıklıkla görünüyor.


Şimdi benim gibi Chrome siyah ekran hatası yaşayanlarla sorunun nasıl gidilebileceğini paylaşmak istiyorum.


Öncelikli olarak tarayıcınızı kapatıyoruz ve kısa yol simgesinin üstüne sağ tıklayıp açılan menüde grafik işlemci çalıştır ve varsayılan grafik işlemciyi değiştir seçeneğine tıklıyoruz.  Aşağıdaki resimlere göre takip edebilirsiniz. (Resimlerin üzerine tıkladığınızda büyük görüntü olarak açılacaktır)

chrome siyah ekran çözümü

Daha sonra açılan sayfa sizi biraz bekletebilir. Bu alan grafik kartınızın ayarları ile ilgili bir alandır. Burada biz özetle tarayıcınızda grafik kartınızın işlemcisini eşleştireceğiz.Nasıl yapıldığını aşağıdaki resimden bakarak yapabilirsiniz.  


chrome siyah ekran hatası çözümü


Burada yapılması gereken önemli bir nokta ise ikinci seçenek de bulunan kısmı yüksek performanslı olarak seçmektir.


Bu şekilde kaydedip çıktığımızda ve Google Chrome'u yeniden başlattığınızda mevcut hatanın giderilmiş olduğunu görüyoruz.


Umarım faydalı olabilmişimdir. Soru, istek, görüş ve teşekkür için lütfen yorum kısmını kullanınız.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Chrome Siyah Ekran Hatası ve Çözümü "