Hayırlı İşler Dmoz Kapandı

By Ayrıntı Blog 22 Nisan 2017 Cumartesi
hayırlı işler dmoz kapandı
Bugünkü yazı başlığımız hayırlı işler dmoz kapandı. Bu başlığı atmamın özel bir sebebi elbette var, bunu yazının devamını okuduğunuzda anlayacaksınız. İnternet sitesi işleri ile uğraşanların yakından tanıdığı bir site idi DMOZ...Bilmeyenler ve için kısaca açıklama yapalım. DMOZ The Open Directory Project  yani Açık Dizin Projesi diyebiliriz. Peki bu Dmoz (dmoz.org) ne işe yaradı. Arama motorlarının tam olarak işlevsel bir şekilde çalışmadığı ve algoritmalarının bu kadar kapsamlı olmadığı yıllarda kaliteli ve güvenilir siteleri listeler onlara backlink kaynağı olurdu. Ayrıca buradan sitelerinize ziyaretçiler gelirdi. Google gözünde buraya kayıtlı bir site varsa değeri de var demekti. 

Sizler sitenizi uygun katagorilere kaydeder gönüllü editörler tarafından incelenen siteler uygun görülmesi durumunda buraya eklenirdi. Kısaca Dmoz buydu ve buraya kadar her şey normaldi.

Dmoz uzun zamandır etkisini yitirdi, eskisi gibi değil tarzından söylemler almış başını ayyuka çıkmıştı. İyi de neden eskisi gibi değildi? Sorunun tam da burasında 2 ana faktör devreye giriyor bunlardan bir tanesinden yukarıda bahsettim arama motorları algoritmaları oldukça gelişti. Peki neydi o ikinci faktör...

Gönüllülük esasına dayanan ve sitelerin menfaati için çalışan ücretsiz bir site olan Dmoz'u Dmoz yapan editörler yine kendi elleri ile mahvettiler. Site ekleme işini nitelikli siteden çıkarıp kar amaçlı yapmaya başladılar yani para karşılığında kaliteli kalitesiz siteleri eklemeye başladılar. Ben Türk olarak bu işi abartan ticaret haneye döndüren birçok sözüm ona Türk editör bozmasıyla karşılaştım. Hal böyle olunca işte Dmoz amacına hizmet etmekten çıktı ve son olarak kepenklerini indirdi.  14 Mart 2017 tarihinde bunu duyurdu kapatıyoruz dedi ve 17 Mart 2017 ise kapatıldı. Şimdi sayfada şöyle bir uyarı bulunmakta Çevirisini yazıyorum...


17 Mart 2017 tarihinden itibaren dmoz.org artık mevcut değildir.
Editörler burada statik bir ayna kurdular .
DMOZ topluluğu ile temas halinde kalmak istiyorsanız,
Lütfen www.resource-zone.com adresini ziyaret edin .
Bu projeye olan ilginiz ve özveriniz için hepinize, özellikle editörlere teşekkür ederiz.


Mevcut durumda dmoz haricinde dizin siteleri zaten vardı ve illaki yenileri de çıkacaktır. Ama Dmoz kadar olur mu bilemiyorum. 

Bindiği dala kesen Nasrettin Hocanın torunları neydi konu başlığımız Hayırlı İşler Dmoz Kapandı...

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Hayırlı İşler Dmoz Kapandı "