Tags:

İsim Tescil Domain Bloggera Nasıl Yönlendirilir

By Ayrıntı Blog 2 Mart 2017 Perşembe
Merhaba bu günkü yazımızda İsim Tescil Domain Bloggera Nasıl Yönlendirilir resimli ve ayrıntılı bir şekilde anlatmaya çalışacağım.

Eğer domaini Godaddy'den almışsanız daha önceki yazımız olan Godaddy Domain Bloggera Nasıl Yönlendirilir isimli yazımıza göz atabilirsiniz.

İşlem sırası şu şekilde olacak,

1- İsim Tescil paneli üzerindeki işlemler
2- Blogger üzerindeki işlemler
3- İsim Tescil paneli üzerindeki işlemler
4- Blogger üzerindeki işlemler

1. Adım İsim Tescil Üzerindeki İşlemler

Evet şimdi bu günkü konumuzu anlatmaya başlayalım. İsimtescilden domain aldığınızı ve isim tescil paneline giriş yapabildiğinizi var sayıyoruz,  giriş yaptıktan sonra aşağıdaki yolu izliyoruz.

>>>Kontrol Paneli  >>>Domain Yönetimi
blogger domain yönlendirme

Açılan sayfadan yönlendirmek istediğimiz domainin sağ tarafında bulunan
>>>Detaylı Yönetim kısmına tıklıyoruz.

Burada açılan sayfadan sol tarafta bulunan sütunda 6. sıradaki >>> Gelişmiş DNS seçeneğine tıklıyoruz.

blogger domain yönlendirme
Son olarak açılan pencerenin alt kısmında bulunan >>> İşlem Seçiniz Bölümünden Gmail Blogger Alanımı (Blogger) Kullan seçeneğini işaretleyip kaydet diyerek 1. Adımı tamamlıyoruz. blogger domain yönlendirme

2. Adım Blogger Üzerindeki İşlemler

Blogger paneline giriş yapıyoruz ve >>>Ayarlar sekmesine tıklıyoruz, Yayıncılık kısmında Blog adresi Düzenle TIKLAMIYORUZ ve Blogunuz için üçüncü bir URL ayarlayın kısmına tıklıyoruz. Resimde gösterdiğim kısımlara dikkat edin. 
blogger domain yönlendirme

Açılan sayfada aşağıdaki gibi ayarları yapıp kaydet diyoruz. Dikkat www yazılmalıdır.
blogger domain yönlendirme

Kaydet butonuna tıkladığımızda 2 adet kodla birlikte bir uyarı mesajı gelicektir. Ben aşağıdaki resimde kodların üzerini güvenlik gerekçesi ile kapattım. Bu kodlar biri kısa diğeri uzun şimdi tekrar isimtescil panelimize giderek ilgili yerlere kodları gireceğiz adımları takip edin. Uyarı sayfası aşağıdaki gibi olacak. Bu sayfa bu şekilde şimdilik kalsın Kayet DEMEYİN....
.blogger domain yönlendirme

3. Adım İsim Tescil Üzerindeki İşlemler

İsim Tescil paneline geri dönüyoruz ve gelişmiş dns ayarlarımızdan CNAME Kaydı Oluştur kısmını seçip alttaki resimde görüldüğü gibi kısa kodu ve uzun kodu gösterilen yere yapıştırıyoruz ve kaydet diyoruz.
blogger domain yönlendirme


4. Adım Blogger Üzerindeki İşlemler

Şimdi Blogger tarafına dönüp yarım bıraktığımız yerdeki Kaydet butonuna tıklıyoruz. (İkinci defa kaydet işlemini İsimTescil paneli CNAME işleminden sonra yapıyoruz.)

Her şeyi sırasına göre yapmışsanız blog adresiniz en geç 2 - 3 saat içerisinde yönlenecektir. Kaydet butonuna bastığınızda sayfadaki son uyarı aşağıdaki gibi olacaktır.
Evet artık blogumuz istediğimiz adrese yönlendiriliyor son olarak küçük ama önemli bir ayrıntımız kaldı. Ziyaretçiler bazen siteleri www yazmadan ziyaret ederler sitemize bu şekilde gelenlere sitemizin açılması için yukarı resimde görülen Düzenle butonuna tıklıyoruz. Aşağıda resimdeki tik kısmını işaretleyip Kaydet diyoruz.

blogger yönlendirme
Teşekkür, soru görüş ve önerileriniz için lütfen yorum kısmından iletişime geçiniz. İyi bloglar...

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " İsim Tescil Domain Bloggera Nasıl Yönlendirilir "