Havuç ve Havuç Suyunun Faydaları

By Ayrıntı Blog 27 Şubat 2017 Pazartesi
Birçoğumuz küçüklüğümüzden beri havucu severek yeriz. Özellikle son dönemlerden anneler tarafından popüler hale gelen bir başka durum da çocuklara havuç suyu içermektir. Peki gerçekten de havuç suyu çocuklar veya yetişkinler için ne kadar faydalı. Bu yazımızda havuç ve havuç suyunun faydalarını anlatmaya çalışacağız.

Muhtemelen eski dönemlerde yaşayan şifacılar, bu tedavi edici besini ilk keşfedenlerdendi. Eski Yunanlılar havucu tam milattan önce 1500 yıllardan beri kullanmaktaydılar. Yunanlılar havucun mükemmel temizleyici olduğunu keşfetmiş ve bunun suyunu içmeye kendilerini alıştırmışlardır. Özellikle kabızlık çekenlere bu bitkinin iyi geldiğini keşfetmişlerdi. Havuçtan başka bir sebzede bu denli çok beta-karoten bulunmamaktadır. Bu etken madde vücudumuza alındığında direkt olarak A vitaminine dönüşür. Vücutta birçok yerde kullanılan bu A vitamini gözler, bağışıklık sistemi, kemikler ve dişler için oldukça önemlidir. Tiroit bezinde oluşan problemlerın giderilmesinde de süper bir tesir sağlar. Bildiğimiz kadarı ile A vitaminin saçlar, tırnaklar ve cild içinde oldukça önemlidir. Bununla birlikte bu vitamin karaciğer ver çevresinde oluşan yağlardan büyük oranda korumak içinde kullanılmaktadır. Tek yapmamız gereken karaciğer sağlığımız için düzenli olarak havuç suyu içmektir.

Havuç, A vitaminin yanında bir sürü yararlı vitamin ve besin maddelerini de bünyesinde bulunmaktadır. Bunlar; B vitamini, C vitamini, D vitamini, E vitamini ve K vitamini, aynı zamanda protein, sodyum, manganez, potasyum, çinko, fosfor gibi vitamin ve mineral maddeleridir. Havuç vücudumuzda oluşan kolestrol seviyesinin normallere inmesinde, kasılmaların rahatlatılmasında ve kan damarlarının daha güçlü olmasında büyük ölçüde yarar sağlar. Havuç suyu bu tarz şeylerin yanında iltihaplanmayı engeller. Kansere yol açacak olan bir çok zararlı şeylerin vücudumuzdan atılmasını kolaylaştırır. Yaşlanmayı geciktirir. Yapısında bulunan karoten hücrelerin deforme ve çürüme durumlarında iyileşmesini sağlayan en önemli maddedir ve bu madde yardımıyla hücreler kendini kolay yeniler ve böylelikle yaşlanma geciktirilmiş olur.

Havucun bir de anti-bakteriyel ve anti-sektik özelikleri bulunmaktadır. Bundan dolayı dolayı yaralanma ve böcek ısırıkları gii şeyleri havuç ile tedavisi daha kolaydır. Ağrı durumları varsa sizi rahatlatmada ve şişkinliğinizi önlemede birebirdir. İçilen bu havuç suyu hem de bizi stresten alıkoyar ve sindirimimizin daha etken çalışmasını sağlar. Havuç suyu tek başına içildiğinde etkisi çoktur sadece bir çok sebze ve meyve suyu ile beraber içildiğinde etkilerinin daha çok kuvvetleneceği bilimsel olarak bulunmuş ve bilim adamları tarafından önerilmektedir. Örnek verirsek eğer havuç suyuna eklenen ıspanak suyu bizim zihinsel olarak ferahlamamıza büyük ölçüde katkı sağlar. Meydana getirilen bu karışım uyku problemi çeken dostlarca içilmesinde fayda vardır çünkü bu karışım uyku probleminin giderilmesinde büyük tesiri vardır. Eğer havuç suyunu pancar ve dutsu meyvelerle karıştırırsak eğer süper bir tonik olup C vitamini ihtiyacımızı tamamen karşılamaktadır.

Giriş cümlemizde bahsettiğimiz annelerin popüler besini haline gelen havuç suyunun anne ve çocuklar üzerindeki etkilerine gelecek olursak; havuç suyu hamile kadınlara ve ufak yaştaki çocuklara büyük yarar sağlar. Yapısındaki A ve E vitamini anne karnındaki çocuğun gelişimi için çok önemlidir. Yapısında naturel bir şeker olduğu için çocuklar bunu içmekten büyük zevk alır. Birde havuç suyunun içine, portakal suyu ile misket limonu da eklediğinizde ise her besin ve vitaminde kafi şekilde alıp güne zinde adım atmaya yardımcı olur. Bununla birlikte iştahları da açılır ve nezle grip gibi hastalıklara karşıda bağışıklık kazanır.

Gördüğümüz gibi havuç veya havuç suyunun birçok faydası bulunmaktadır. İçerek veya direk tüketmek ve faydalarından yaralanmak sizin elinizde...

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Havuç ve Havuç Suyunun Faydaları "