Kolon Polip'i Nedir

By Ayrıntı Blog 15 Ocak 2017 Pazar
kolon polipi nedir
Polip Nedir? Bir sağlık terimi olarak polip'in tanımını yapacak olursak vücudun mukoza ile kaplı boşluklarında meydana gelen yumuşak ve etli, biçim olarak armuda benzeyen bir tümördür (ur).

Yaygın olarak kolonlarda yani kalın bağırsaklarda görülür. Genelde küçük ve zararsız oluşumlardır. Yetişkin bireylerin üçte birlik kısmında görülür. Bu tür polipler genel itibarı ile zarar vermez ve belirtilere neden olmazlar ama bazı durumlarda rahatsız edici olabilir ve dikkat edilmelidir; çünkü polipler zararsız olmasına rağmen kansere dönüşebilmektedir.

Kolon Polipleri Nasıl Bulunur? 


Belirli bir rahatsızlık sonucu doktora başvuran kişilerde kolon veya rektum kanseri gibi erken tarama testleri yapılırken bu tür polipler bulunur.

Kolon Poliplerini Tespit Etme Yöntemleri:

1- Kolonoskopi  2- Sigmoidokopi  3- BT Kolonografi  4- Bayum avman Grafisi

Kolon Polipleri İçin Tedavi ve Önlemler

Kolon polipleri zararlı olduğu düşüncesi varsa doktor tarafından temizlenmek (çıkartılmak) istenecektir. Çıkarma yöntemleri genel itibarı ile kolonoskobi ile yapılmaktır. Çıkarma işlemi yapıldıktan sonra her yıl düzenli kontrol ve kolonoskopi gerekebilir. Ayrıca bu hastalığı sahip kişilerin aile fertlerinin de kolon kanseri için kontrol edilesi uygun bir seçim olacaktır.

Polip veya kolon kanseri riskine yakalanma risklerini azaltmak için bir dizi yaşam  faaliyetlerine dikkat etmek gerekmektedir. Bunları sıralayacak olursak,

1- Stresten uzak durmak
2- Bol meyve ve sebze tüketmek, lif bakımından zengin gıdalara yönelek
3- Kiloyu kontrol altında tutmak ve zayıflamak
4- Sigara ve alkolü bırakmak, bırakılamıyorsa azaltmak.


Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Kolon Polip'i Nedir "