Disk Kayması ve Belirtileri

By Ayrıntı Blog 25 Ocak 2017 Çarşamba
Disk kayması çok ağrılı bir şekilde meydana gelebilmektedir. Genellikle 6 ay içerisinde kendiliğinden geçmektedir. Eğer iyileşme olmaz ise ameliyat ile düzeltilmesi gerekebilir.


disk kayması belirtileri

Bu makalede bulunan bilgiler sizlere yön gösterici niteliktedir. Kesinlikle tedavi için uygun doktora başvurmanız rica olunur.

Disk Kaymasında Neler Yaşanır?

Hastalar kayan bir diskten bahsetmelerine rağmen genel itibarı ile kayan bir şey bulunmamaktadır. Doktorunuz bir disk kaymanız olduğunu söylemiş ise, omurganızdaki kemiklerin her biri arasına oturan disklerin zarar gördüğü anlamına gelmektedir. Bu durumda disklerin en dış kabuğu yırtılmıştır ve kemiklerin olduğu kısımdan dışarı doğru taşmalar yaşanmaktadır. Taşmalar sonucunda sinirlere baskı yapmaya başlar, sonuç olarak bu baskılarda ağrıya neden olur.

Ağır kaldırmak ile ilgili bir işiniz varsa ve sürekli olarak ağır yüke maruz kalıyorsanız disk kayması meydana gelme olasılığı yüksektir. Başka disk kayması sebepleri olarak aşırı kilolu olmak, uzun süre hareketsiz kalmak gösterilebilir. Ayrıca erkeklerde bayanlara nazaran daha çok yaşanmaktadır.

Disk kaymasının belirtileri nelerdir?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi ilk sizi rahatsız edici belirtisi sırtınızın alt kısmında acı olacaktır. Bir ağırı veya aniden gerçekleşen keskin ve şiddetli bir acı belirtiler arasındadır. Oturmak, yatma ve ayakta durma gibi sıradan durumlarda acı hissedebilirsiniz.

Bir disk kayması durumunda çoğu zaman bacağa doğru bir ağrı iner ve bu sinirlere yapılan baskının belirtisidir. Bu durumda ayakta veya bacağın tamamında karıncalanma ve uyuşma meydana gelebilir. Bu belirtilere rağmen disk kayması teşhisi koymak kolay değildir. Doktor tarafından detaylı bir muayene şarttır. Muayene sonrası gerekli görüldüğü takdirde kesin tanı için MR çektirilmesi gerekmektedir.

Disk kaymalarında sırt ağrıları çok kötü bir hal aldıysa ve her iki ayakta güçsüzlük, mesane kontrolünü yapamıyorsanız vakit geçirmeden doktora görünmeniz gerekiyor demektir.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Disk Kayması ve Belirtileri "