Astım Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

By Ayrıntı Blog 14 Aralık 2016 Çarşamba
Nefes alıp verirken aldığımız oksijenin akciğerlere iletilmesi bronş adındaki yapılar aracılığı ile gerçekleşir. Astım hastalığının asıl nedeni de bu bronşların çeşitli nedenlerle şişmesi ve nefes almayı zorlaştırması ile oluşur. Bronşlar şiştiği zaman nefes almak oldukça zor olsa da hasta için asıl zor olan alınan nefesi vermektir. Beklenmedik zamanlarda oluşabilen astım, nöbetler halinde nükseder ve bronş kasılmaları ile birlikte ilaç alınana kadar devam eder.

astım nedir

Astım hastalığında hastanın daha zor nefes almasında bronşun şişesinden öte balgam ve sümük sıvısının da etkisi vardır. Zira astım nöbetlerinde hastanın balgam üretimi artar ve zaten darlaşan hava yollarını tıkamaya başlar. Dünya üzerinde astım hastası olan yetişkinlerin oranı %5 iken çocuklarda ise bu oran %10’a kadar çıkmaktadır. Astım hastasının geçirilen nöbetlerde sakin davranması nöbetin geçmesi için oldukça önemlidir. Çeşitli uyarıcı maddeler ile başlayan astım krizleri genellikle kişide aşırı öksürme ve hırıltılı nefes alma gibi sorunlara yol açar.


Astım Hastalığına Sebep Olan Durumlar

Astım hastalığı genellikle kalıtsal olarak yayılır. Anne ve babanın her ikisinde de astım hastalığı var ise çocukta olma riski de o kadar fazladır. Ayrıca bünyesi bazı maddelere karşı zayıf olan kişilerde de astım hastalığı görülme riski oldukça yüksektir. 

Nemli ve rutubetli ortamlar ve bu ortamlarda yaşayan çeşitli böcekler astım hastalığını tetikleyen en etkili etkendir. Bununla birlikte mevsimsel olarak ortaya çıkan polen ve çiçek tozları, kedi ve köpek tüyü, tebeşir tozu ve sigara dumanı gibi maddeler de kişinin astım nöbeti geçirmesine sebep olabilir.
Kuaförlük ve fırıncılık gibi mesleklerde astım hastalarının dış etkenlere dayalı olarak astım nöbeti geçirme riski daha fazladır. Astım hastalarında spor yapmak da astım nöbetlerinin başlamasına neden olabilir. Bu yüzden çoğu astım hastası spor ve egzersiz öncesinde astım ilacı alarak nöbetin önüne geçmeye çalışır.


Astım Hastalığının Belirtileri

Özellikle gece ve sabaha karşı ortaya çıkan aşırı öksürme durumu astım belirtileri arasında en yaygın olanıdır. Bu öksürüğün asil sebebi bronşların etrafını saran balgam tabakasıdır ve genellikle hasta kuru ve geçmeyen bir öksürük ile uykusundan uyanır. Ayrıca hasta bu zamanlarda daha sık nefes almaya başlar ve balgam çıkarıldıktan sonra nöbet geçer. 

Astım belirtilerinin bir diğeri ise hastanın bronşların şişmesi ile daha zor nefes alıp vermesidir. Bu aşamada hasta konuşurken ve nefes alırken hırıltılar ortaya çıkar. Astım hastalarında çok görülen bir durum olsa da bu belirti sadece astıma özel bir durum değildir. Yani başka hastalıklarda da ortaya çıkabilir. 

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Astım Nedir ve Belirtileri Nelerdir? "