Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır?

By Ayrıntı Blog 10 Aralık 2016 Cumartesi
fotoğraf makinası ikon
Günümüzün olmazsa olmazı akıllı telefonlar, her kesimden kişinin cebine girmiş durumda. Yüksek kaliteli cihazlardan, alt segment cihazlara kadar birçok fiyat aralığına sahip olan bu cihazlar, kullanıcılara internete erişim ve iletişimde ciddi avantajlar sağlıyor. Geçmişte, anlık mesajlaşma hizmetleri için GSM operatörünün sunduğu SMS paketlerine zorunlu haldeyken, artık internet üzerinden ücretsiz şekilde mesajlaşabiliyoruz. 

İş ya da eğlence amaçlı olarak, cihazın ekranında o an bulunan görüntüyü çekerek bir başkasına göndermek isteyebilirsiniz. Bu işlem esnasında ise cihazınızda ekran görüntüsü alma kısayolunu kullanmanız gerekmektedir. Peki, Android telefonlarda ekran görüntüsü nasıl alınır?

Android cihazlar, ekran görüntüsü alma işlemi sırasında temelde ikiye ayrılmaktadır. Androld 4.2 Lollipop işletim sistemi, yani şu anda en alt segment cihazların kullandığı işletim sisteminden itibaren, ekran görüntüsü alma kısayolu değiştirilmiş, aslına bakılacak olursa daha kolaylaştırılmıştır.

Android cihazlarda, bu değişimin en büyük nedeni ise, işletim sistemini kullanan markaların artış göstermesidir. Lollipop işletim sisteminden önce bütün android cihazlar üzerinde fiziksel bir orta tuş barındırırken günümüzde tamamen tuşsuz, dokunmatik cihazlar bulunmakta. Hal böyle olunca da ekran görüntüsü için orta tuş olmadan bir kombinasyon kullanmak gerekiyordu.

Android cihazınızda ekran görüntüsü almak için, cihazın güç tuşuna ve ses kısma tuşuna aynı anda tıklamanız yeterlidir. Bunun ardından otomatik olarak cihaz, ekran görüntüsünü alacaktır. 

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Android Telefonlarda Ekran Görüntüsü Nasıl Alınır? "