Apandisit Nedir? Hangi Tarafta Bulunur, Belirtileri Nelerdir?

By Ayrıntı Blog 1 Kasım 2016 Salı
Apandisit karının sağ alt kısmında, bağırsakların hemen başlangıcında bulunan organa verilen isimdir. Apandisit hastalıkları genellikle kalın bağırsağa bağlı bu bölgenin iltihaplanması sonucu oluşur ve kişide ciddi rahatsızlıklara yol açar. Bir diğer apandisit hastalığı olan apandisit patlaması ise iltihap oluşumundan daha tehlikelidir. Bu hastalığa kısa sürede teşhis koyulmaz ve önlem alınmazsa kişide karın zarı iltihaplanması denilen hastalığa yol açar.

apandisit ne tarafta

Apandisit patlaması sorunu kişi için tedavide geç kalınırsa hayati kayıplara yol açabilmektedir. Apandisit patlaması gibi sorunların en temel belirtisi şiddetli ağrılardır. Bu yüzden hiç bir sorun olmasa bile karın bölgesindeki ağrılar dikkate alınmalıdır. Apandisit ağrıları genellikle karın bölgesinin sağ alt kısmında, kalça kemiğinin biraz üzerinde kendini belli eder. Bu ağrı genellikle hemen geçmez ve gün içerisinde sürekli olarak kendini hatırlatır. Apandisit patlamasını asıl belirtisi ağrı olurken, bu ağrıya ek olarak kişide kusma, mide bulantısı, ishal ve kabız gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Ancak bu belirtiler başka rahatsızlıkların da habercisi olabileceği için apandisit rahatsızlıklarının temel belirtisi olarak ağrı baz alınmalıdır. Kişide oluşan şiddetli karın ağrısı birkaç gün içerisinde kendiliğinden düzelmez ise mutlaka bir sağlık kuruluşuna gidilmeli ve gerekli tahliller yaptırılmalıdır.

Apandisit ağrısını evde alama yöntemleri

Apandisit ağrıları genellikle karının sağ bölümünde ve kalça kemiğinin biraz yukarısında meydana gelmektedir. Bu ağrıları diğer ağrılardan ayıran en büyük özellik ise ağrının oldukça şiddetli ve keskin olmasıdır. Normal karın ağrılarında bölgeye hafif masajlar yapılarak ağrı hafifletilirken apandisit ağrılarında bölgeye hafif bir baskı uygulamak ve hatta dokunmak bile ciddi bir acı verecektir. 

Apandisit ağrıları o kadar şiddetlidir ki kişinin ilerleyen saatlerde yürümesine bile etki edecektir. Bu yüzden ağrının apandisit ağrısı olup olmadığını anlamak için en güzel örneklerden birisi de hastanın yürüyüp yürüyemediğini kontrol etmesidir. Eğer ağrı yürümeyi zorlaştıracak kadar şiddetli ise bu ağrının apandisit ağrısı olma ihtimali yüksektir. Kişi ağrıyı hafifletmek için fetüs pozisyonunda yani bacaklarını karnına çekerek yatmayı denemelidir. Eğer bu şekilde yatmak ağrıyı hafifletiyor ise yine ağrının apandisit yüzünden olma ihtimali büyüktür.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Apandisit Nedir? Hangi Tarafta Bulunur, Belirtileri Nelerdir? "