Yağ Bezesi ve Tedavisi

By Ayrıntı Blog 22 Ekim 2016 Cumartesi
Halk arasında yağ bezesi olarak adlandırılan şişlikler tıp dilinde Lipom olarak adlandırılır. Yazımızın giriş kısmında öncelikli olarak söylenmesi gerekir ki Lipomlar tümör olarak görülmesine rağmen büyk çoğunluğu iyi huyludur ve hiçbir zararı yoktur. Yağ bezeleri kas ile deri arasında bulunan yumuşak, ağrısız, yuvarlak, yavaş yavaş büyüyen iyi huylu şişliklerdir. Bu şişliklerin neden ve nasıl oluştukları konusunda kesin bir görüş yoktur. Her yaş aralığında görülmesine karşın en çok 30- 40 yaşları arasında daha sık görülür. 


yağ bezesi tedavisi

Yağ bezesi nerelerde görülür?

Yağ bezleri çoğunlukla kollarda, bacaklarda, kalçalarda, gövde ve sırtta bulunsa da vücudumuz deri ile kaplı olduğu için diğer bölgelerde de bulunmaktadır.

Yağ Bezesinin Belirtileri Nedir?

El yordamı ile dokunarak tespit ettiğimiz bezelerin büyük çoğunluğu birkaç cm büyüklüğe ulaşmış olanlardır. Deri görünüm bakımından normaldir, bulunduğu bölgede kas ve sinirlere baskı yapıyorsa ağrılara sebep olabilir. Bizim görebildiklerimiz dışında kalpte ve memede hatta organ boşluklarında veya iç organlarda yakın yerlerde bulunabilir. Bu gibi durumlarda doktor müdahalesi şarttır. Görülmeyen yerlerde bulunanlar genellikle başka hastalıkların araştırılmasında ve tomografi ile ortaya çıkmaktadır.

Yağ bezesinin iyi huylu olup olmadığının teşhisi nasıl yapılır?

Tanı olarak öncelikli el ile muayene yapılır. Sert ve deri altında hareket etmiyor, ağrı veriyor ve hızla büyüyor ise kötü huylu olma şüphesi belirir. Bu gibi durumlarda hemen doktora başvurulmalı ve doktor tarafından alınan bir örnek patolojiye gönderilmelidir. Patoloji sonucuna göre iyi veya kötü huylu olduğuna karar verilir.

Yağ Bezesinin Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çoğu zaman tedaviye gerek duyulmaz. Ama ağrılı ve sinirlere baskı yapan ve derinde bulunanlar çok büyük ve rahatsız edici ise cerrahi olarak alınırlar. İyi huylu olanlar nadir olarak kendilerini yenilerken kötü huylu olanların kendini yenileme olasılığı yüksektir. 

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Yağ Bezesi ve Tedavisi "