Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır?

By Ayrıntı Blog 24 Ekim 2016 Pazartesi
Normal yollardan gebelik ile çocuk sahibi olmayan çiftlerin, çeşitli tedaviler ile bebek sahibi olmalarına tüp bebek denir. Dünya üzerinde tüp bebek ile doğum ilk olarak 1978 yılında meydana gelirken, ülkemizde ilk tüp bebek Ege üniversitesi tarafından 1989 yılında meydana getirilmiştir. Günümüzde normal yollardan çocuk sahibi olamayan birçok çift tüp bebek yöntemine başvurmaktadır. 
tüp bebek tedavisi

Genel mantık olarak bakacak olursak tüp bebek, erkekten alınan sperm ve kadından alınan oositin (yumurta) laboratuvar ortamında bir araya getirilmesi ve embriyonun laboratuvar ortamında gelişimini sağladıktan sonra anne rahmine tekrar yerleştirilmesidir. Tüp bebek işleminde başarı şansı %100 olmamasına karşın, deneyimli ve tam donanımlı bir ekip ile başarı şansı oldukça artmaktadır.

Tüp bebek işleminde başarı oranı nedir?
Tüp bebek işleminde başarı şansı ortalama olarak %40 ile 45 arasındadır. Bu oran size az gelmesin, çünkü normal şartlarda bir adet döneminde gebe kalma ihtimali sadece %27’dir.

Tüp bebek nasıl yapılır?
Tüp bebek işleminin yapılan çalışmalara göre birkaç çeşidi bulunmaktadır. 

İn Vitro Fertilizasyon (IVF)
Bu işlemde anneden alınan yumurta ve babadan alınan sperm laboratuvar ortamında bir araya getirilir. Bunun ardından yaklaşık 5 gün laboratuvar ortamında gelişen embriyo annenin rahmine yerleştirilir. 

Gamet İntrafallopian Transfer (GIFT)
Bu işlem sırasında anneden alınan yumurta ve babadan alınan sperm, annenin fallop tüpü içerisine yerleştirilir. Yani döllenme laboratuvar ortamında değil olması gereken yerde gerçekleşir. Her ne kadar geçmişte kullanılmış olsa da bu yöntem başarı şansı açısından artık pek tercih edilmiyor.

Zigot İntrafallopian Transfer (ZIFT)
Bu işlemde anneden alınan yumurta ve babadan alınan sperm laboratuvar ortamında bir araya getirilir. Döllenen yumurta işlemin ardından bir gün sonra annenin fallop tüpüne yerleştirilir.

İntrasitoplazmik Sperm Enjeksiyonu (ICSI)
Bu işlem sırasında anneden alınan yumurtanın içerisine özel olarak üretilen iğneler yardımı ile babadan alınan sperm bırakılır, yani dölleme el ile yapılır. Günümüzde sperm azlığı çeken kişiler tarafından yoğun olarak tercih edilmektedir.

İn Vitro Maturasyon (IVM)
Anneye verilen bir ilaç ile uyarılan yumurtalıklardan henüz tam olgunlaşma evresine gelmemiş olan yumurta hücreleri alınır ve laboratuvar ortamında gelişimini tamamlaması sağlanır. Ardından laboratuvar ortamında yumurta döllenir. Bu işlemin kullanımı günden güne azalmakla birlikte, başarı şansı da normal şartlarda gelişen yumurta hücreleri kullanılan yöntemlere göre daha azdır.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Tüp Bebek Nedir, Nasıl Yapılır? "