Prostat Nedir

By Ayrıntı Blog 18 Ekim 2016 Salı
Prostat erkeklerin yetişkin yaşların da başlarına gelen önemli sağlık sorunlarından biridir. Yetişkin erkeklerin %50'sinde bu hastalığa veya kanserine rastlanmaktadır. 30-35'li yaşlarda bu oran %5 - %10 civarındayken 75'li yaşlarda bu oran %90'ları bulmaktadır.

prostat nedir

Prostat, üreme sisteminin son kısmına yakın bir yerde mesane (idrar kesesi) ve üretra (dış idrar kanalı) arasında ve kestane büyüklüğünde bir organdır. Esas fonksiyonu sperm canlılığını ve hareketliliğini artırmaya yarayan salgılar üretmektir.

Erkeklerde en çok görülen prostat sorununu, prostat büyümesidir. Tıp dilinde selim (bening) prostat hiperplazisi (SPH-BPH) denilir. Bu hastalıkta prostat bezi büyüyerek mesane yolunu daraltmaktadır.
İkinci önemli bir prostat sorunu ise kanserdir, yani prostat kanseridir. Erkeklerde en çok rastlanan kanser tipidir ve genellikle 60 yaş üzerinde çıkmaktadır. Son yıllarda yapılan araştırmalara bu yaşın giderek düştüğünü göstermektedir.

Prostat Neden Büyür?

Prostat büyümesinin temel sebebi olarak azalan testesteron miktarıdır. Bazı etkenlerde bulunmaktadır fakat ana sebep bu gösterilmektedir.

Prostat Belirtileri Nelerdir?

Yukarıda da belirttiğimiz gibi idrar yolundaki daralmadır. Bunun sonucu olarak sık idrara çıkma, işeme gücünde yetersizlik, basınç düşüşü, kesenin tamamen boşaltılamaması, idrar yolunda enfeksiyon oluşması başlıca belirtiler olarak sayılabilir. Ayrıca gece tuvalete sık kalkmak ama tuvalet yapamamak da belirtiler arasındadır.


Prostat Tedavisi Nasıl Yapılır?

Doktor tarafından acil olarak adlandırılan hastalarda (genellikle idrar yapamama durumunda) hastalara sonda takılmak suretiyle tedavi uygulanır. Acil olmayan durumlarda ise doktor kontrolü altında ilaç tedavisi yapılmaktadır.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Prostat Nedir "