Kürtaj Nedir?

By Ayrıntı Blog 29 Ekim 2016 Cumartesi
Kürtaj, genel anlamda bakacak olursak istenmeyen ya da zamansız gelen bir gebeliğin cerrahi bir işlem ile rahimden kazınarak alınması demektir. Birçok insan istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için kürtaj yöntemine başvursa da şu bir gerçek ki kürtaj işlemi asla bir aile planlaması yöntemi olarak görülmemelidir. 
kürtaj

Halk arasında sadece istenmeyen gebelikleri sonlandırmak için yapıldığı düşünülen kürtaj, aslına bakılırsa düşük ile sonuçlanan gebeliklerde de rahim içinin tam anlamı ile temizlenmesi amacıyla yapılmaktadır. Ayrıca adet dönemi daha uzun ve daha fazla kanamalı geçen kadınlarda da sorunun kaynağına inmek için kürtaj yöntemi ile önce rahim içi temizliği yapılır ve ardından buradan bir doku parçası alınarak hastaya teşhis koyulur.

Ülkemizde istenmeyen hamileliği sonlandırmak için belirlenen tıbbi tarih gebeliğin 10. haftasıdır. Bu zaman aşılırsa anne ve babanın ikisinin birden rızası olsa dahi yasal yollardan resmi kurumlar ile kürtaj işlemi yapılması imkansızdır. Gebeliğin 10. haftasından sonra yapılması uygun görülen kürtaj ancak iki farklı doktorun onayı ve imzası ile çıkarılan sağlık kurulu raporu ile mümkündür. Bu rapor, anne ya da çocuğun doğumdan zarar göreceği durumlarda yapılmaktadır. Annede oluşabilecek sorunlara, doğumda kalp yetmezliği gibi sorunlar, çocukta ise doğumdan sonra hayatının büyük bir bölümü sorunlu geçecek (engelli doğma gibi) ise kürtaj yapılır.


Kürtaj nasıl yapılır?

Hastaya gerekli muayeneler yapıldıktan sonra hasta jinekolojik masaya yatırılır ve bir anestezi uzmanı ya da teknikeri yardımı ile hastaya anestezi uygulanır. Anestezi genellikle koldan ve iğne ile yapılır. İğne yapılırken hasta işlem hakkında bilgilendirilir ve birkaç dakika sonra hasta tamamen uyutulur.

Hastanın uyutulması ile birlikte vajina açılarak hastanın rahim ağzı ortaya çıkarılır. Antiseptik solusyonlar ile temizleme yapıldıktan sonra rahim ağzı Teneculm adındaki bir alet ile çekilir ve rahim ağzının düz bir şekil alması sağlanır. Bu işlemden sonra rahim ağzı gebeliğin boyutuna göre genişletilir ve ardından rahim içine girilerek gebelik tamamen vakumlanarak çekilir. Bu işlemler yaklaşık olarak 5 ile 10 dakika arası bir zaman almaktadır.


Kürtajın riskleri nelerdir?

Kürtaj işlemi her ne kadar birkaç dakika sürse de nihayetinde cerrahi bir işlemdir. Kürtaj işleminin genel olarak; rahim ve bağırsak delinmeleri, gebeliğin sonlandırılamaması, rahim içinde parça kalması, iç kanamalar ve rahim enfeksiyonu gibi riskleri vardır.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Kürtaj Nedir? "