Cilt Kuruluğu ve Öneriler

By Ayrıntı Blog 30 Ekim 2016 Pazar
Kış ayları yaklaşıyor. Yaklaşan kış aylarında gerekli önlem alınmazsa cildiniz kuruyarak egzaman gibi cilt kuruluğunun yol açtığı hastalıklara karşı savunmasız kalabilir. Peki, cilt kuruluğuna karşı hangi önlemler alınmalıdır?

cilt kurulaşması

Özellikle kış aylarında birçok etken cildimizin kuru kalmasını yani yeterince nem alamamasını sağlıyor. Bunlardan ilki hiç kuşkusuz ki soğuk hava. Çünkü cildimiz terleme ve yağ bezeleri sayesinde nem dengesini korumaya alışıktır. Ancak kış aylarındaki soğuklar cildin terlemesini engelleyecek, buna bağlı olarak da yağ bezelerinin çalışması azalacaktır. Haliyle cildiniz ün içerisinde nem almak yerine kuru kalacaktır. Bununla birlikte ısınmak için her insanın kullandığı kaloriferler de oda içerisindeki nemi son damlasına kadar yok eder. Yani hava tamamen kuru kalır. Haliyle havanın artan nem ihtiyacı da sizin vücudunuzdaki son nem parçasından çıkarılır ve hava vücudunuzdaki nemi içine çeker. Bununa birlikte bilinenin aksine sıcak su ile banyo yapmak da cildi kurutan en büyük etkenlerden birisidir. Kış aylarında sıcak su ile banyo yapmayın demiyoruz ama buna karşı da önlem almakta fayda var. Peki, kış aylarında cilt kuruluğuna karşı ne yapılmalıdır?

Öncelikle cildinizi nemli tutmak için nemlendirici kullanmakta fayda var. Ancak bunu yaparken petrol bazlı nemlendirici ürünlerden kaçınmalısınız. Ayrıca cildi nemlendirme vaadiyle satılan birçok ürün de geçici nemlendirme sağlar. Kremi kullandıktan sonra dış ortam ile temasına devam eden cildiniz kısa zamanda nemlendiricinin etkisinden kurtulacaktır. Bunun için ciltte kalın bir tabaka oluşturan ve tutuculuğu fazla olan ürünleri tercih etmelisiniz. 

İkinci olarak kış aylarında parfüm kullanmaktan kaçınmanız, cildin nemlenmesi için oldukça faydalıdır. İçerisinde genellikle alkol bazlı ürünler içeren parfüm uzun vadede cildinizin daha fazla kurumasına yol açacaktır. Parfüm yerine alternatif koku vericileri tercih etmelisiniz.

Soğuk kış aylarında sıcak bir banyo kadar keyif veren bir şey olmasa da, sıcak su cildinizin doğal nemlendirici seviyesini oldukça azaltmaktadır. Kış aylarında sıcacık bir duş almak yerine daha ılık ve kısa bir duş almak cildinizin nem seviyesini korumakta oldukça faydalı olacaktır.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Cilt Kuruluğu ve Öneriler "