İyi Bir Tema Nasıl Olmalı

By Ayrıntı Blog 30 Haziran 2016 Perşembe

iyi bir tema nasıl olmalı

Yeni blog kuracakların veya kurmuş ama kurmuş olduğu blogun temasından memnun kalmayanların kesinlikle okuması gereken bir yazı olduğunu düşünüyorum. Kafanızdaki soru işaretlerin kalkması bakımından yazıyı sonuna kadar okumanız faydalı olacaktır. Aşağıdaki tüm maddelerin kullanıcı odaklı olduğunu aklınızdan çıkarmayınız.


İyi bir tema özellikleri bakımından naslı olmalıdır?

Bu soruya verilecek düzgün bir cevap blogumuzu ziyaret eden kişilerin tekrar gelme olasılığını artıracak ve sitemizin gelişimi açısından önem arz edecektir. Hemen lafı uzatmadan iyi bir tema nasıl olmalıdır sorusunun cevabını maddeler halinde verelim. Anlatım hem Blogger hemde WordPress kullanıcıları için geçerlidir.

1- Temalar SEO uyumlu olmalıdır: Arama motorlarına uygun şekilde kodlanmış olmalıdır.  >>> SEO Nedir?  <<< merak ediyorsanız tıklayın.

2- Sade bir tasarım olmasına dikkat edilmelidir: Kullanıcılar genellikle kullanım bakımından kafa karıştırmayıcı ve göz yormayan tasarımları sevmektedirler.

3- Tema akılda kalıcı olmalı sürekli değişmemelidir: Kullanıcıların alışkanlıklarını değiştirmek zordur. Alışkanlık haline gelmiş ve beğenilen bir temanız varsa kesinlikle değiştirmeyin. Çünkü kullanıcılar temalar ile sitenizi özdeşleştirmişlerdir.

4- Görselliğe önem verilmelidir: Sadeliğin yanı sıra bir tema aynı zamanda görsel ögelere de yer verilmelidir. Okuma oranının çok az olduğu ülkemizde içerikleri, görsel olarak paylaşabilmelisiniz ve ya görsel olarak desteklemelisiniz.


5- Temanın tüm ayarlarına ulaşabiliyor olmalısınız: Tema kısıtlamaları vb ayarların yerlerini öğrenememe gibi bir durum sizin projelerinizi yerinine getirmede kaşınıza zorluklar çıkartacaktır. Örnek olarak resim yayımlamayı planladığınız bir blogda slider olmaması yada onu kullanamamamız amacınıza hizmet etmeyecektir.


6- Özgün Olmalı: Kimsede bulunmamalı yada az bulunur bir tema olması her zaman daha iyidir. Bu noktada bilgi ve beceriniz varsa kendiniz tasarlayınız. Yoksa ekonominize göre seçenekleri değerlendirin satın alın, tasarlatın yada kendinize has düzenlemeler yapın.

7- Sosyal medyaya uyumlu olmalı: Günümüzde ziyaretçi çekmenin ve siteni tanınır olmasının eni iyi yollarında bir tanesi de sosyal medya paylaşım yapmaktır. Temaya bu paylaşımı yapacak beğeni tuşların entegre edilebilir olması gerekir.

8- Responsive Olmalı: Tema, günümüz koşullarında kullanıcıların telefon, tablet, masa üstü bilgisayar gibi cihazlara uyumlu olmalı ve ekran boyutunu otomatik ayarlayabilmelidir. Bu tarz siteler google gözünde daha üst sıralardadır. >>> Responsive tasarım ne demektir <<< konusuna bakarak detaylı bilgiyi alabilirsiniz.


9- Blog dili ve tama dili aynı olmalıdır: Blogunuz hangi dile hizmet veriyorsa navigasyon tuşları dahil her yeri o dile çevrilmelidir. Kullanıcılar içeriği Türkçe fakat site dili yabancı olan siteleri sevmezler.

10- Temalarınız lisanslı olsun: Ücretsiz temalara çok yaklaşmayın... Kod bilginiz yoksa birçok olumsuz durumla kaşılaşabilirsiniz. Bunlardan bazılarını örnek olarak sırayalım; blogunuzdan başka siteler link çıkışları olabilir, blogunuz durduk yere başka bir siteye yönlenebilir, durduk yere ulaşamaya bilir ve telif haklarında dolayı siteniz kapatılabilir.  Bu gibi sebeplerden dolayı temanızı güvenilir olan yerlerden alın ve Lisanslı olmasına özen gösterin.

11- Eklenti uyumluluğuna dikkat edin: Eğer tasarlatıyor veya satın alıyorsanız ödeme yapmadan önce kesinlikle eklentilere uyumlu olup olmadığın sorun. Temayı aldıktan sonra eklenti yüklemeye çalıştığınızda (Blogger widget) uyumluluğu yoksa paranız boşa gider.


İyi bir tema nasıl olmalı isimli yazımızın sonuna geldik görüş, istek, öneri ve özellikle teşekkürleriniz için aşağıdanki yorum kısmından yazınız.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " İyi Bir Tema Nasıl Olmalı "