Tags:

Blogger Spam Yorumları Engelleme

By Ayrıntı Blog 26 Haziran 2016 Pazar
blogger spam yorumları engelleme

Spam yorumlar önceki yazımızda da bahsettiğimiz gibi internet site sahipleri ve kullanıcılarının tam manasıyla baş belası bir durumdur. Blogger bu konuya güzel ve net bir şekilde çözüm getirmiştir. Lafı fazlaca uzatmadan Bloggerda spam yorumlar nasıl engellenir anlatmaya başlayalım.

Spam yorum nedir ben bu ayarlamaları bloggerde neden yapacağım diye düşünüyorsanız bir önceki konumuz olan Blogger Yorum Ayarları Nasıl Yapılır? konusuna bakmanızı tavsiye ediyorum.

Yöntem 1: Blogger ayarlar kısmından Yayınlar, Yorumlar ve Paylaşım sekmesini tıklıyoruz. Burada kaşımıza çıkan seçeneklerden reCAPTCHA seçeneğini etkinleştirmek olacaktır. Bu seçenek için resimdeki gibi Kelime Doğrulamasını Göster seçeneğinin karşısındaki Kutucuğu Evet Yapıp işaretliyoruz ve yukarıdan sağ taraftan kayıt diyoruz. 

blogger reCAPTCHA etkinleştirme
Bu şekilde artık sistem sitenize yorum yapacakların bot mu yoksa gerçek kişiler mi olduklarını kendisi otomatik olarak algılayabilecek ve karar verecektir. Bu kısım evet olarak seçildiğinde sitenize bir yorum yapan birine ben robot değilim seçeneğinin işaretlenmesi istenecek veya ileri aşamada istenen bir görseli seçmesi de istenebilecektir. Adımları doğru olarak geçen kişinin yorumu direkt olarak yayımlanacaktır

Yöntem 2: Bu yöntem yine aynı ayar sayfasından yapılmaktadır. Burada ise spam yorumları engellemek için otomatiklik yerine blog sahiplerinin karar vermesi istenmektedir. Yani yorumların spam veya istenilenin dışında olup olmadığına siz karar vereceksiniz. Siz her ne kadar iyi niyetli olsanız da kullanıcılar gerçek kişi olarak blogunuzda reklam ve küfür gibi yorumlarda bulunabilir bunları engellemek adına bu yöntemde seçilebilir. 

blagger spam yorum

Yukarıda resimde görüldüğü gibi Yorum Denetleme kısmını Her zaman yapıyoruz ve Kelime doğrulamasını göster kısmını ise Hayır olarak işaretleyip denetim isteklerinin gönderileceği mail adresimizi de yazıp sağ üst köşeden kaydet diyoruz. Denetimleri hem mail adresimiz üzerinden hemde blogger kontrol panelinden yapabilirsiniz. İstediğiniz mesajı onaylayarak yayınlanmasını sağlaya bilirsiniz, ben uğraşamam denetimle falan diyorsanız 1. yöntemde çok etkilidir.

Blogger Spam Yorumları Engelleme isimli yazımızın sonuna geldik umarım faydalı olabilmişimdir. Görüş, istek ve önerileriniz için lütfen yorum kısmını kullanınız. 

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

4 yorum to '' Blogger Spam Yorumları Engelleme "

YORUMLAR
 1. Yanıtlar
  1. Rica ederim. Blogger Spam Yorumları Engelleme konusunun faydalı olmasına sevindim.

   Sil
 2. Merhaba öğrencilerim ile iletişim için bir blog oluşturdum da acaba bu bloğa gelen hakaret vs içerik olursa yorumcuyu engelleyebilir miyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam yukarıdaki açıklanları yaparsanız ne yazarlarsa yazsınlar engellenir. Siz oradan istediğiniz yorumu seçip yayınlarsınız. Bu şekilde hem spamları hemde küfür, hakaret gibi olumsuz yorumların önüne geçmiş olursunuz.

   Sil