Blogger mi, WordPress mi?

By Ayrıntı Blog 27 Haziran 2016 Pazartesi
blooger mi wordpress miYeni bir blog açacakların aklındaki temel sorulardan bir tanesi de blog sistemi olarak blogger mi yoksa wordpress mi kullanmak konusundaki kararsızlıktır. Bu yazımda kendi tecrübelerim doğrultusunda bu soruya cevap vermeye çalışacağım.

Her iki blog yazılımı da bana göre çok iyidir. İllaki bir karşılaştırma yapılacaksa bu tam manasıyla star wars (yıldız savaşları) olur ve her ikisininde birbirine üstün yönleri vardır.

İsterseniz kafanızda oluşabilecek sorular üzerinden kısa bir şekilde yazımızı tamamlayalım. Eminim ki bu yazı sonrasında kafanızda bazı şeyler şekillenmiş olacaktır.

Blogger mi daha iyi yoksa WordPress mi?

Yukarıda da belirttiğim gibi her ikisininde avantajları ve dezavantajları bulunmaktadır.

Blogger kendi başına sade ve kullanıcı dostu bir yapıya sahiptir. Kendinize ait bir blogunuz olsun ve kolayca yazılarımı yazayım ve bu yazılarım Goole Pulus'ta yayınlansın istiyorsanız biçilmiş kaftandır. Üstelik ücretsiz ve gmail hesabınızın olması yeterlidir. Kullanıcı yönergelerini takip ederek istediğiniz şekle sokmanız mümkündür. Çok üst düzeyde kod bilgisi gerektirmez hatta normal bir kullanıcı iseniz hiç gerektirmez diyebilirim.  Birçok şeyi blogunuza basit bir sistem olan Gatget Ekle seçeneği ile halletmeniz mümkün.

Bunun yanında Blogger profesyoneller için biraz hafif kalıyor diyebiliriz. Günümüzde php yazılımlar ön planda ve bloggerin buna sahip olmayışı biraz onu geri plana itiyor. Ama unutmadan şunu söylemekte fayda var o gücünü google'dan alıyor.


WordPress'e gelecek olursak dünyada en çok tercih edilen blog sistemidir. Hatta iş öylesine çığırından çıkmıştır ki blog dışında her türlü site yapılabilmektedir. Php kod yapısına sahiptir, ayrıca açık kaynak kodludur ve birçok eklenti ile desteklenmektedir.

WP ile ilgi detaylı bilgi için  >>> WordPress Detaylı İnceleme <<< konumuza bakmanızı şiddetle tavsiye ediyorum.

Kısa ve öz anlatım ile seçim yapmanıza yardımcı olmaya çalıştım. Umarım faydalı olmuştur; soru, görüş ve önerileriniz için lütfen yorum kısmını kullanınız.

Unutmadan bu blog Blogger alt yapısına sahiptir. Ama wordpress bloglarım da bulunmaktadır.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Blogger mi, WordPress mi? "