WordPress Nedir Ne İşe Yarar

By Ayrıntı Blog 3 Nisan 2016 Pazar
Bloguma uğrayıp geçen arkadaşlar eminim blogger sorunlarına ve yardım konularıma denk gelmiştir. Blogger kadar çok tercih edilen bir diğer blog yazma sistemi olan WordPress konulu yazılar paylaşarak bu konuda da bilgilendirme yapmaya çalışacağım. Öncelikli olarak WordPress nedir?
sorusunu cevaplamaya çalışalım.

wordpress özellikleri
WordPress tüm dünyadan yazılımcıların bir araya gelerek oluşturdukları blog yönetim sistemidir. Açık kaynak kodludur ve tamamamen ücretsiz olarak herkesin erişimine sunulmuştur. Kısaca özetlemek gerekirse eskiden sadece html olarak yapılan siteler daha sonra php gibi kodlarla kolayca yönetibilir ve değiştirilebilir bir yapıya kavuşmuştur. Bu noktada WordPress bir yönetim paneli diyebiliriz.

Kısa soru ve cevaplarla WordPress'i tanıyalım...

WordPress ile hangi siteler yapılabilir?

Başlangıç olarak her ne kadar blog temelli bir yazılım olarak başlamış olsa da günümüzde haber siteleri, alış veriş siteleri ve kurumsal sitelere kadar her türlü site yapılabilmektedir. Kolay yapısı
sayesinde hertürlü yazı, resim ve ekleme çıkartma düzeltme işlemleri yapılabilir.

WordPress ücretli midir?

Yukarıda giriş yazısında da belirttiğim gibi açık kaynak koddu ve tamamen ücretsizdir. Yazılım bilginiz yoksa çok cazip fiyatlara alacağınız temalarla sitenizi oluşturabilirsiniz.

WordPress güvenli midir?

İnternet dünyasında yüzde yüz güvenlikten tabikide bahsetmek neredeyse mümkün değildir. Fakat WordPress yeteri kadar güvenlidir. Ayrıca sistem üzerinde bulunan açıklar sürekli olarak
geliştiriciler tarafından güncellemeler sayesinde kapatılmaktadır. Dünyada en çok tercih edilen yapılardan biri olmasıda yeteri kadar güvenli olduğu izlenimini uyandırmaktadır.

WordPress Google tarafından indexlenmesi nasıldır?

Google dost yapısı sayesinde küçük ayarlamalarla yazılar kolayca index alır ve kaydedilir.

Öne Çıkan Bazı WordPress Özellikleri

-Ücretsiz olması ve açık kaynak kodları
-Kolay yüklenebilir olması
-Türkçe dil destekli panel (tamamen Türkçe olması)
-Her türlü temanın kolayca entegre edilebilmesi
-Binlerce ücretsiz eklenti sayesinde sitenin istenilen hale getirilebilmesi
-Sosyal medyaya entegre çalışabilmesi
-Kolay index alma arama motorlarında görünürlük
-PHP yazılımı ile oluşturulmuş olması
-Yazıları ileri tarihli yayınlama özelliği
-Yazıları mail üzerinden yayımlayabilme (mail atın sitede yayımlansın)
-Video ekleme ve oynatma

WordPress'in Olumsuz Yönleri

WordPress her ne kadar üstün özelliklere sahip olsada profesyonel yazılımların yerini tumayacaktır. Üst düzey projelerde yetersiz kalmaktadır. Ayrca bu yönetim paneli yeni başlayan kişilere (her ne kadar kolay olsada) zor gelebilir. Ek olarak şunuda belirtmekte fayda var yüklenecek eklentiler bazı sorunlarıda beraberinde getirmekte ve kullanıcıyı çileden çıkarabilmektedir. Örnek vermek gerekirse bir site içerisinde yapıyı olumsuz ekleyen eklentiler bulunabilir ve bunu tespit etmesi çok kolay olmayabilir. Aşırı yük gibi durumlarda site yavaşlması ve site içi optimizasyon gibi hataları düzeltmek yeteri kadar kolay olmayabilir.

WordPress tanıtmaya çalıştığımız yazımızın sonuna geldik. WordPress'i kullandıkça daha birçok özelliğe sahip olduğunu göreceksiniz ve iyi vaya kötü olduğu konusunda kararınızı kenidiniz vereceksiniz. Faydalı olması dileği ile...

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " WordPress Nedir Ne İşe Yarar "