Mavi Ekran Hatası ve Diğer Arızalar

By Ayrıntı Blog 4 Ağustos 2015 Salı

 Bilgisayarlar hayatımızın en önemli araçlarından biri olmaya başladı. Bilgisayarlarda meydana gelen arızaların çoğu teknik servislere gitmeden evde yapılacak birkaç pratik uygulama ile halledilebilmesi mümkün…


Bilgisayar Arızaları ve Çözümü

Bazı arızaların hiçbir çözümü yoktur. Bilgisayarınızın açılırken ya da çalışır durumda iken birden bire mavi ekran hatası vermesi yazılımsal ya da donanımsal bilgisayar arızası olduğuna işaret eder. Fakat telaş yapmaya gerek yok. Bilgisayarınızı servise götürmeden önce yapabileceğiniz bazı pratik uygulamalar var.

Bilgisayar Arızalarını Pratik Olarak Gidermek

 Mavi ekran hatası çoğu zaman hard disk ekran kartı ve ram gibi donanımların bağlantılarının yerinden çıkması ya da aşırı tozlanması sebebiyle olmaktadır. Mavi ekran hatasını aldığınız zaman ilk yapacağımız iş kasanızı açmak hard disk bağlantılarınızın power /sata kablolarını kontrol etmek olacaktır. Daha sonra ram yerinden sökülerek bağlantı yuvaları bir silgi ile silinmelidir. Mümkünse ram slotu değiştirilerek ana kart üzerindeki başka bir slota takılmalıdır. Mavi ekran hatası almaya devam ediyorsanız ekran kartınızı yuvasından sökerek monitör bağlantınızı on board olarak yapınız.

 Buraya kadar yaptıklarımız donanımsal çözüm çabalarınızdan ibarettir. Yazılımsal çözümler için birkaç basit uygulama daha var. Örneğin mavi ekran hatası almadan önce en son hangi programları yüklediğinizi gözden geçirin ve o programları bilgisayarınızdan kaldırın ikinci olarak bilgisayarıma tıklayın. önünüze gelen disk bölümlerinden işletim sisteminin yüklü olduğu disk bölümünü (genel olarak C: bölümüdür) sağ tıklayıp özellikler bölümüne geçebilirsiniz. Sağ tıkla yapacağınız disk bölümü özellikler menüsünde; güvenlik/ önceki sürümler/ genel araçlar/ donanım ve paylaşım sekmeleri ile yerel disk özellikleri adı altında bir pencere açılacaktır. Bu pencereden araçlar sekmesine tıkladıktan sonra şimdi birleştir sekmesine tıklamanız gerekiyor. Böylece diskinizi birleştirmiş olacaksınız. Disk birleştirme işlemi bilgisayarınızın hem daha hızlı hem daha kararlı çalışmasını sağlayacak çok kolay uygulanabilir bir yöntemdir. Yapacağınız iş bilgisayar yeniden başlarken f8 tuşuna sürekli basarak güvenli mod olarak açmak ve güvenli modda başlat menüsünden msconfig yazarak başlangıç sekmesindeki bilgisayar açılırken otomatik olarak açılan programları başlangıç menüsünde etkisiz hale getirmek.

Böylece bilgisayarınız açılmaya başlarken hem daha hızlı açılacaktır hem de bazı programların alt tarafta haberiniz olmadan çalışmaları önlenmiş olacaktır.

Tüm bu işlemleri yaptıktan sonra hâlâ mavi ekran hatası alıyorsanız yapacağınız bir işlem daha var: Windows 7 işletim sistemi kullanan bilgisayarda, Windows işletim sistemi, geri yükleme noktalarını otomatik olarak oluşturur. Bazen otomatik olarak oluşturulan geri yükleme noktaları bizim istediğimiz noktalar olmayabilir. Bilgisayarınızda en kararlı çalışan noktaya geri yükleme yapabilmeniz için bilgisayarım menüsüne sağ tıklayarak özellikler/ sistem koruması menüsünü açınız. Karşınıza sistem özellikleri adı altında bilgisayar adı donanım gelişmiş sistem koruması uzak sekmesi gibi sekmelerden oluşan bir menü gelecektir. Sistem koruması adı altında yerel disk C: ve diğer yerel disklerin bulunduğu menüyle karşılaşacaksınız. Burada yapacağımız işlem sistem dosyası sistem diski üzerine gelerek yapılandırma sekmesini tıklamaktır.

 Bu aşamadan sonra sistem koruması açık olan sürücüler için geri yükleme noktası oluştur sekmesine tıklayarak en memnun olduğunuz ve performansı en yüksek anı sistem geri yükleme noktası olarak belirleyeceksiniz.  Sistem kararsız çalışmaya başladığında bu noktaya istediğiniz zaman geri dönebilirsiniz. Daha önce bu işlemi yapmamışsanız windows 7 işletim sistemi kullanıyorsanız bilgisayarınızın otomatik olarak belirlediği geri yükleme noktalarından birini seçerek olduğu gibi geri yükleyebilirsiniz. Bütün bu işlemleri yaptıktan sonra mavi ekran hataları almamanız gerekiyor. Elbette işlemci ve ana kartınızda ciddi bir sorununuz yoksa tabi.

Bios Sıfırlama İşlemi
Bilgisayar kasanızdaki ana kartta bulunan 3+ voltluk yuvarlak pil bios bilgilerini kasada enerji yokken koruyan bir pildir. Pili sökerek 5 dakika beklediğinizde bios sıfırlanmış olur. Bilgisayarı fabrika çıkış ayarına getirmiş olursunuz. Bazen takılan bir donanım doğru düzgün çalışmayabilir. Bu nedenle ya bilgisayarı fabrika ayarına getirmek ya da bios güncelleme yapmak gerekir. Bios sıfırlama kolay bir işlemdir ama bios güncelleme işlemi elektrik kesintisine denk gelirse anakart kullanılmaz hale gelebilir. Bu nedenle bilgisayarı teknik servise götürmenizde yarar vardır.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Mavi Ekran Hatası ve Diğer Arızalar "