Mega Robotlar ve Gelecek

By Ayrıntı Blog 14 Temmuz 2015 Salı
İçinde bulunduğumuz teknoloji çağında büyük bir hızla gelişim gösteren alanlardan bir tanesi de robot teknolojisi. Japonlar her ne kadar bu konuda üstünlüklerini kimseye kaptırmasalarda diğer devletlerdeki mühendislerde boş durmuyor. Bugün ki yazımızda dev robotlar ve geleceği ile ilgili beyin jimnastiği yapmayı planlıyorum.

Hepimizin bildiği gibi teknolojik bir buluşun ilk uygulama alanı savaş makineleridir. Dev robotlar fikri bilim kurgu filmleri ve çizgi filmlerin uzun zamandır konusu olarak karşımıza çıkıyor. 

Seksenlerin vazgeçilmez çizgi filmi Voltran birbirinden farklı 5 adet dev robot ve bu robotların içine girerek yöneten insanlardan oluşmaktaydı. Ayrıca bu 5 farklı robot birleşerek tek ve daha büyük devasa bir robot oluşturmaktaydı.

voltran beşlisi

Seksenlerden çıkıp biraz daha günümüze gelecek olursak Robocop gibi bilim kurgu filmlerinde insan ve makinenin birleşimi yarı insan yarı robotlar yani android fikri bir nebze ön plana çıkmaya başladı. Bu temel üzerinden birçok filmde kameraya alındı. Robocop yarı insan yarı robot olarak suçlularla savaşan bir robot olarak, aynı filimde bir rakibi de vardı bu robot ise android olmaktan ziyade mekanik fakat kontrolleri ölmüş bir insan beyni tarafından yapılmaktaydı. Hatırlatma bazında resimleri de paylaşıyorum. 

artcop

Günümüze biraz daha yaklaşacak olursak ünlü filim Metrix 3'ün bir sahnesinde yer alan ve içerisine insanların bindiği ve kendi vücutlarını hareket ettirircesine kullandıkları savaş makineleri bulunmaktaydı. Filmi izleyenler olarak bu savaş makineleri ile büyük bir savunma yaptıklarına hep beraber şahit olmuştuk. 

matrix 3

Bu yukarıdaki örneklerin hepsinin bilim kurgu ve hayalden öteye gidemeyeceğini düşünenlerdenseniz bir daha düşünmenizi tavsiye edeceğim. Çünkü teknolojik gelişmeler o kadar hızlı bir şekilde ilerliyor ki diğer yazılarımızda da bahsettiğimiz gibi dünün hayalleri bugünün gerçekleri oluyor. 

Amerikalı bir grup tarafından geliştirilen Megabot Mark II gerek boyu gerekse yaptıkları bakımından bilim kurgu filmlerini aratmayacak cinsten. 2 adet tank paleti üzerinde hareket eden robot tıpkı Metrix filmindeki gibi bir pilot tarafından kumanda edilmekte ve silahlar ile donatılmış vaziyette. Silahları paintball topları atan bu robotun ve emsallerinin gelecekte nasıl bir kaderi olabileceği konusunda yazımızın devamında anlatmaya çalışacağız.Amerikalıların bu konuda rakibi her zamanki gibi Japonlar. Kuratas isimli dev robot teknolojik olarak bir çok yönden üstün görünüyor. Özellikle hız kullanım kolaylığı gibi yönden Mark II'den ayrılıyor. Kuratas'ın 4 adet tekerleği bulunuyor ve yazılım kolaylığı onu operatörsüz cep telefonundan bile kumanda edilebilmesine olanak tanıyor. Ayrı Kuratas silah konusunda da roketlerden mitralyöze karadar taşıma kapasitesine sahip olmasının yanı sırı gelişmiş ara yüzü sayesinde hedef takibi de yapabiliyor. 

Kişisel hareketlere duyarlı bu devasa robotlar belkide yakın bir gelecekte savaş araçlarının yerini alacak.

 Günümüzde milyon dolarların savaş ve silah teknolojilerine yatırıldığını var sayarsak kullanım alanının genişleyebileceğini söyleyebiliriz. İnsan hayatının giderek değerlendiği bir savaş ortamında artık makinelere düşen göre giderek artmakta, insansız hava araçları gibi araçlar bunun en büyük kanıtıdır. Büyük devletler tarafından insansız araçlara yönelik yatırımlar sürmekle beraber insan faktörünün tamamen devreden çıkaramıyoruz. Her makinenin arkasında yine bir insan faktörü bulunmakta. Yapay zekayı tam olarak icat edemeyeceğimizi var sayarsak (bence bu çok kolay bir iş olmayacak) bu tip robotların elini güçlendireceğini söyleyebiliriz. 

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Mega Robotlar ve Gelecek "