Mantar Hakkında Bilmediklerimiz

By Ayrıntı Blog 11 Temmuz 2015 Cumartesi
mantarlar
Mantarlar ile ilgili bu yazı sayesinde iyi bildiğimizi sandığımız mantarlar hakkında bir çok bilgiye sahip olacağız. Yazımızın sonuna kadar okuduğunuz taktirde aklınıza takılan bir çok sorunun da cevabını almış olacaksınız.

Mantarlar Bitki midir?

Birçok kişinin bildiğinin aksine mantarlar bitki değildir. Mantarlar kimi yönleriyle bitki özellikleri taşırken bazı özellikler bakımından ise hayvanlara benzemektedir. Bu yüzden mantarlar sınıflandırma olarak ne bitki ne de hayvan sınıfında yer alır. Bu sınıflandırma tam olarak 1950'li yıllardan bu yana yapılmıştır ve kendilerine has bir sınıflandırmaları vardır. 

Ne Kadar Mantar Türü Vardır?

Çok iyi bildiğimiz mantarların o kadar çok fazla türü var ki bilmediklerimizin yanında bildiklerimiz neredeyse bir anlam ifade etmiyor. Dünya genelinde 1 milyondan fazla mantar çeşidinin bulunması ve bunlardan sadece 200 bine yakınının adı konulmuş olması bu durumu kanıtlar nitelikte. 
Ülkemizde ise yaklaşık olarak 12 bin çeşit mantar bulunmaktadır. Bunların yenilebilen türleri bölge ve yörelere göre değişebilmektedir. 

mantar çeşitleri

Bütün Mantarlar Zehirli midir?

Bu sorunun yanıtı hayır olmakla birlikte bazı ilginç bulgularda vardır. Mantar türleri genellikle zehirli ve zehirsiz olarak bilinirler. Tarih boyu insanlar hangi mantarların zehirli hangilerinin ise zehirsiz olacağını keşvetmişlerdir. Fakat bazı türler vardır ki zehirli olmasına karşın yenilebilmektedir (imparator mantarı). Buna karşılık zehirli olmamasına rağmen kesinlikle ve kesinlikle yenilmemesi gereken türlerde bulunmaktadır (Fomitopsis pinicola ve kase mantarı).  

Yukarıdaki sebeplerden dolayı türleri iyi tanımıyorsanız kesinlikle yemenizi tavsiye etmiyoruz. Çok canınız çekiyorsa kültür mantarlarını tercih ediniz.

Mantar Zehirlenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Mantar yenildikten sonra zehirli ise bir çok yan etki ortaya çıkmaktadır. Bu etkiler mantar türlerine göre 2-6 saat gibi sürelerde kendini belli edebilmektedir. Genel olarak sıralayacacak olursak belirtiler aşağıdaki gibidir.

Sersemlik, isteksizlik
Uykuya aşırı yatkınlık (uyku isteği)
Tansiyon düşüklüğü,
Bulanık görme,
Yüz ve boyunda kızarma,
Nabızda artış,
Ağızda metal tadı,
Durduk yere terleme

Bulantı, 
Kusma,
İshal,
Ateş,
Nabız artışı,
Karın ağrısı


Mantar Zehirlenmesi ve Ölüm

Zehirli mantarların etkisi genellikle daha sonra ortaya çıkmaktadır. Eğer alerjik bir durum yoksa insanlar zehirlenmeye bağlı olarak 1-2 gün ölmeden yaşayabiliyor. Genel olarak ise mantar zehirlenmesinden ölümler 5-7 gün arasında gerçekleşmektedir. Vücudunuzda beklenmedik etkiler görüyorsanız hemen doktora başvurunuz. 

Mantar İle İlgili Yanlış İnançlar

- Mantar yoğurt ile beraber yenirse zehirlenme olmaz
- Pişirilirse mantarın zehri kaybolur.
- Tuzlu ve sirkeli suda kaynatılırsa mantarın zehri alınmış olur.
-  Kurutulmuş mantar insanı zehirlemez.
- Çayır ve çimen üzerinde yetişen mantar zehirli olmaz.
- Üzerinde böcek bulunan mantar zehirli değildir.
- Ağaçlarda yetişen mantarlar zehirli olmaz.
- Zehirli mantar gümüş kaşığı siyahlaştırır.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Mantar Hakkında Bilmediklerimiz "