Facebook Lazerle İnternet Yayınlamaya Hazırlanıyor

By Ayrıntı Blog 13 Temmuz 2015 Pazartesi
Dünyanın büyük kısmının internet kullandığını düşünsekte durum gerçekte böyle değil. Facebook dünyada internet erişiminin olmadığı yerlere internet götürebilmek için farklı projeler üzerinde çalışmalarını sürdürmekte. Facebook tarafından yeni teknolojiler üzerinde çalışıldığı ve bu teknolojilerin geliştirilebilmesi için milyonlarca dolar yatırım yapıldığı bilinmekteydi.

Facebook internet dağıtımı ile ilgili uydulardan yayınlama gibi seçeneklerden yüksek maliyetler dolayısıyla vazgeçmiş ve atmosfer içerisinden dünyaya daha yakın projelere odaklanmış durumda. Güneş enerjisi ile çalışan insansız hava araçları projeside bunlardan bir tanesi.

Facebook tarafından yapılan son açıklama  Connectivity Lab bölümü tarafından başlatılan çalışmada uzaydan internet yerine lazer istasyonu sayesinde internet projesi üzerinde çalışmalar başlatıldığı duyruldu. Zuckerber tarafından paylaşılan tanıtım videosunda renkli lazerler kullanılmakta fakat gerçekte bu lazerler insanlar tarafından görünür olmayacak.

Şu an için daha yeni filizlenmeye başlayan proje için Connectivity Lab çalışanlarından Yael Maguire' nin tanıtım videosunu izleyebilirsiniz.


Gelecek yıllarda internet teknolojilerini hayatımızda ne derece yer alacağını kuşkusuz Google ve Facebook gibi firmalar belirleyecek. Hız çağında hıza ayak uydurmak için teknolojiyi yakından takip etmek gerekiyor.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Facebook Lazerle İnternet Yayınlamaya Hazırlanıyor "