Bazı Bilgisayar Hataları ve Çözümleri

By Ayrıntı Blog 7 Temmuz 2015 Salı
Bilgisayarlarda en sık rastlanan bilgisayar arızaları ve çözümleri konusunda sizlere ip ucu vermek amacıyla klavyeye aldığımız bu yazımızda en sık rastlanan bilgisayar arızalarına değineceğiz.
Gerek masaüstü bilgisayarlar olsun gerekse diz üstü bilgisayarlar olsun bilgisayarların arızaları donanım ve yazılım arızaları olarak iki kısımda incelenir.
Donanım arızaları bilgisayar parçalarının işlev görmemesi ile sonuçlanan ve mavi ekran hatası ya da hiç açılmama olarak kendini gösteren arızalardır. Mavi ekran arızaları hard disk, ram ve ekran kartı arızalarının bir göstergesidir.


Mavi ekran hatası


Mavi ekran hatası alıyorsanız ekran kartınızı yerinden çıkararak tekrar bilgisayarınızı açın. Hala mavi ekran hatası alıyorsanız ram elemanını bilgisayar ana kartındaki slottan sökerek diğer slota takın. Hala ekran kartı ve ram üzerinde bu işlemleri yaptığınız halde mavi ekran hatası alıyorsanız hard diskinizin bağlantılarını kontrol edin ve gerekirse hard disk kablolarını değiştirin.

Bilgisayarın yavaşlaması


Bilgisayar yavaşlaması bir yazılım sorunudur. İşletim sisteminizdeki dosyalar virüs-trojan gibi zararlı yazılımlar kapmıştır ya da işletim sistemi(C:) dosyalarının bir kısmı silinmiş olabilir. Bilgisayarınızı iyi bir anti virüs ile tarayınız. Daha sonra disk birleştirme işlemi yapınız. En son olarak kasanızı açınız ve hava üfleyici kullanarak fanlarınızın çalışmasını yavaşlatan tozlardan arındırınız.

Bilgisayarın Reset Atması


Bilgisayarın reset atması bilgisayarınızın aşırı ısındığının belirtisidir. Ya da işletim sisteminizin yenilenmesinin zamanı gelmiş olabilir. Bilgisayar kendi kendine reset atmaya başladıysa bilgisayar fanlarınızı tozdan arındırın. İşlemci fanını sökerek işlemcinizi termal macun ile ince bir film tabakası kalınlığında kaplayın. Sonra işlemci fanını düzgünce yerine yerleştirin.

Bilgisayarın Kararsız ÇalışmasıBilgisayarınız kararsız çalışıyorsa ve işlemleri yaparken zorlanmaya başladıysa disk birleştirme işlemi yapın. Sorun çözülmediyse sistem geri yükleme işlemi ile bilgisayarın en iyi çalıştığı zamana gidebilirsiniz. Bazı durumlarda sistem geri yükleme başarılı olmaz. Böyle durumlarda bilgisayarı resetleyip bilgisayar işletim sistemi başlamadan evvel F8 tuşuna sürekli basarak güvenli moda giriş yapın. Başlat menüsünden msconfig anahtarı ile başlangıç programlarını görüntüleyin ve önlerindeki kutucukları boşaltın. Daha sonra program ekle kaldır menüsü ile işinize yaramayan programları kaldırın.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Bazı Bilgisayar Hataları ve Çözümleri "