Ateşböceği Nasıl Işık Saçar?

By Ayrıntı Blog 5 Temmuz 2015 Pazar
Ateşböceği, Coleoptera (kınkanatlılar) takımının Lampyridea (ateşböceğigiller) familyasında, ışık saçan gece böceklerinin ortak adıdır. Tropik ve ılıman bölgelerde yaşayan 1900 kadar türünün olduğu sanılmaktadır. Gerçek ateşböceklerinin aksine uzun süreli ışık saçan kandilböceklerine de bazen ateşböceği denildiği olur. Ateşböcekleri kısa süreli ve kesik kesik ışık saçan bir tür olarak ayırt edilmektedir. Lampyridea familyasının en iyi biline türü Avrasya ateşböcekleridir (Lampyris noctiluca). Bu türün erkeği kanatlı ve iri petek gözlüdür, dişinin kanatları yoktur ve petek gözleri ise daha küçüktür.


Gerçek ateşböcekleri, uzunlukları 5-25 mm arasında değişen ve karınlarının son bölütlerinde özel ışık organları bulunan yumuşak gövdeli kınkanatlılardır. Yassı, koyu kahverengi ya da siyah renkli gövdeleririnde genellikle yer yer turuncu yada sarı lekeler bulunur. Bazı türlerin yalnız erkeği uçucudur, uzun ve yassı larvaları andırır ve dişleri ise kanatsızdır. Buna karşılık bazı türlerde hem erkek, hem dişi ateşböceği kanatlı ve ışık saçmaktadır. Ateşböceklerinin yetişkinleri çiçek tozu ve balözüyle beslenir. Bazı türlerin larvaları kurtçuklar, salyangoz ve sümüklü böceklerle beslenir. Avların vücuduna sindirimi kolaylaştırıcı bir sıvı salgılarlar ve bu sayede onları içlerine çekerler. Bazı türlerde larva döneminde bile ışık saçtıkları görülmektedir. 

Yukarıda da bahsettiğimiz üzere ateş böcekleri genellikle kısa aralıklarla yanıp sönen bir ışık saçarlar, bu ışığın yanıp sönme ritmi erke ile dişinin buluşmasını sağlayan bir tür işaret sistemidir ve diğer ışık saçan böceklerden ayırt edici bir özelliktir. Bazı araştırmacılar bu parıltının bir saldırgana ateşböceğinin acımsı tadını hatırlattığını için bir tür savunma mekanizması olarak işlevi olduğunu da söylemektedirler. Bu savunma sistemlerine karşın bir çok kurbanın hedefi olmaktan da kurtulamazlar. 

Ateşböcekleri nasıl ışık saçar?

Ateşböcekleri yanlızca tayfın görülebilir bölgesinde ışık yayarlar ve bu ışık çok sayıda hava borusuyla donatılmış, fotosit denen özel hücrelerin içinde sinir sisteminin denetimi altında oluşur.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Ateşböceği Nasıl Işık Saçar? "