Aşık Garip Hikayesi

By Ayrıntı Blog 10 Temmuz 2015 Cuma
Hikaye birbirlerini görmeyen iki gencin rüyalarında bade içerek birbirlerine aşık olmaları ve başlarından geçen olayları anlatmaktadır. Farklı biçimlerine Türkler ile iç içe yaşayan Ermeniler ve Gürcülerde de rastlanmaktadır. Hikayenin kökeniyle ilgili değişik görüşler ileri sürülmekle birlikte, bu görüşlerin büyük çoğunluğu tarihsel izlere de bakarak Azerbaycan kaynaklı olduğu konusunda birleşir. Türkmenistan kökenli olabileceğini savunanlarda vardır.

aşık garip hikayesi


Hikayenin Konusu Şöyledir:

Tebriz'in tanınmış ticaret adamlarından Hoca Ahmet ölür ve oğlu Resul'a hatırı sayılır bir miras bırakır. Babasından kalan bu mirası yalaka arkadaşlarıyla kısa sürede yiyip bitiren Resul, bir çok işte de başarılı olamaz. Son olarak kahvelerde saz çalıp deyişler söyleyen aşıkların yanına gider ve onlara çırak olur. Çırak olur olmasına ama bir türlü saz çalmayı da öğrenemez. 

Bir gece rüyasında bir derviş tarafından verilen badeyi içer ve Şah Sanem adlı bir kıza aşık olur. Bu saatten sonra eli ve dili çözülür Aşık Garip adı altında saz çalıp şarkılar söyler. Sevgilisini arama adına Tebriz'den kalkıp Tiflis'e gider. İki sevgili birbirlerini bulur fakat kızın babası Hoca Sinan başlık olarak 40 kese altın istediğinden Garip parayı bulamaz ve evlilikleri gerçekleşmez. Aşık garip para kazanmak için gurbet gurbet dolaşmaya başlar. Önce Erzurum'a ardında da Halep'e gider. Orada yine kahvelerde aşıklık yapmaya başalar ve para biriktirmeye çalışır. Bu sırada Halep paşasından ilgi ve destek görür.

Paşaın destekleri ve ak sakallı bir ihtiyarın sayesinde (Hızır) Erzurum ve Kars üzerinden Tiflis'e gelir. Şah Sanem, Şah Veled adlı bir ticaret yapan biri ile evlenmek üzereyken Aşık Garip gelir ve düğün bozulur. Şah Sanem ile Aşık Garip evlenirler. Gerçek aşıkların evlenmesine müsade eden Şah Veled'e, Aşık Garip kendi kız kardeşini verir ve onunda mutlu olmasını sağlar. 


Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Aşık Garip Hikayesi "