3D Yazıcı ile Burun Yapıldı

By Ayrıntı Blog 15 Temmuz 2015 Çarşamba
3D yazıcı kullanılarak sonunda burun yapıldı. 2 yaşındaki bebeğe nakledilecek burun 3D yazıcı ile tasarlandı. 3D yazıcıların hayatımızdaki rolü gittikçe büyümeye başlıyor. 3 boyutlu yazıcılara verilen komutlarla tamamen 3 boyutlu ürünler elde etmek mümkün. Geçenlerde Japonya’da yine bir çocuğa omur nakli yapılmış ve geleneksel protez yerine 3D yazılar kullanılarak ürün birkaç dakika içinde üretilmişti. Operasyonun başarılı geçmesi, 3D yazıcıların hayatımızı çok kolaylaştıracağının belirtisi idi.

3D yazıcılar sadece sağlık sektöründe değil otomotiv sektöründe de kullanılıyor. Strati isimli elektrikli araba geçtiğimiz günlerce meraklılarına tanıtılmıştı. Tamamen 3D yazıcı ile tasarlanan araba oldukça spor bir görüntü veriyor. Elektrikle çalışan araba İtalyan firma Local Motors tarafından üretilmişti.

Japon bilim adamları 3D yazıcılar kullanarak insanların tüm organlarının yapılabileceğini ve bu yönde girişimlerde bulunduklarını ve yapılan araştırmaların önümüzdeki 3 yıl içerisinde uygulamaya geçirileceğini belirtiyorlar.


Şu anda 3D yazıcı ile burun, kulak, elektrikli araba, plastik tabanca imal ve omur imal edildi. Medikal cihazların sıfır hassasiyetle ürün ortaya çıkarma becerisi henüz yok. Alternatif olarak sıfır hata ile istenen protezleri 3D yazıcılar ile üretmek gündemde. Şu ana kadar yapılan girişimlerin başarılı sonuçlar vermesi ile Japonya bu konudaki araştırmalar için kesenin ağzını sonuna kadar açmakta kararlı.

3D yazıcı estetik cerrahide devrim yaratacak gibi. Tokyo Üniversitesi bu iş için bir ekip oluşturdu bile. Tsuyoshi Takato önderliğinde başlanan çalışmalar hızla sürüyor. Yakın zamanda Next-21 firması 3D yazıcı kullanarak biyolojik kemik üretmeyi başardı.

2 yaşındaki İrlandalı Tessa Evans için burunsuz dünyaya gelmek bir dezavantaj olmaktan çıkıyor. 3D yazıcı ile mükemmel bir buruna sahip olacak olan Tessa Evans’ın ailesi minik bebeklerinin normal hayata eksiksiz katılacak olmasından dolayı çok mutlu.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " 3D Yazıcı ile Burun Yapıldı "