Uydudan Tüm Dünyaya Ucuz İnternet Verilecek

By Ayrıntı Blog 22 Haziran 2015 Pazartesi

Google'dan Uzay Araştırmalarına 1 Milyar Dolar Destek


Amerikan elektrikli araç markası olan Tesla firmasının uzay araştırmaları için kurmuş olduğu bir şirketi daha bulunmakta. Şirket sahibi Elon Musk SpaceX isimli şirketi için dünya teknoloji devi Google tarafından hiçte azımsanmayacak bir finansal destek aldı.

Bir süre öncesine kadar Google tarafından SpaceX firmasına yatırım yapacağı yönünde söylentiler ayyuka çıkmıştı. Ayrıca Google tüm dünyaya İnternet ulaştırmak için bir çok uçuk kaçık projeye de imza atmış durumda. Nihayet söylentiler gerçeklik kazandı ve Google Fidelity ve SpaceX firmalarına 1 Milyar dolar destek sağladığını resmen duyurdu. Bu destele birlikte Google ayrıca SpaceX'in %10 luk hissesine de ortak olmuş oldu.

uzaydan internet
Elon Musk kısa bir süre önce uydular aracılığı ile düşük maliyetle tüm dünyaya İnternet sağlayacağını duyurmasının ardından bu desteğin gelmesi ise gözlerden kaçmadı. Tahminlere göre bunun anlamı Google ve SpaceX atmosfer üzerinden dünyanın en ulaşılmaz köşelerine bile İnternet gönderebilmek için beraber çalışacak.

SpaceX firması önümüzdeki 5 yıl ile boyunca tanesi 1 milyon dolar değerinde yüzlerce uydu ile Dünyanın tamamına internet sağlamayı hedefliyor. Projenin tamamını 10 Milyon Dolar değerinde olması planlanıyor.

Google'nin bu konudaki planlarının tam olarak ne olduğu bilinmezken gök yüzünden internet sağlamak için balonları bile kullanmayı düşünen bir firmanın bu projeye daha çok destek vereceğini söylemek yanlış olamaz.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Uydudan Tüm Dünyaya Ucuz İnternet Verilecek "