Konuşan Robot Uzayda

By Ayrıntı Blog 12 Haziran 2015 Cuma
kirobo japan
Uluslararası Uzay İstasyonuna gönderilen ve görevini tamamlayarak geri dönen robot astronot Kirobo bu dönüşüyle beraber iki dünya rekorunu da kırmış oldu. Uluslararası Uzay İstasyonununa giden ve konuşan ilk robot olma ünvanlarının da sahibi olmuş oldu.

Kirobo isimli robot astronot deniz seviyesinden en yüksek seviyede sohbet eden robot rekorunu da ele geçirdi. Kirobo için Japonya'da (Tokyo) Guinness yetkilileri tarafından bir tören düzenlendi ve Kirobo'ya sertifika verildi. Akıllı robot verilen sertifikaya teşekkür etti ve mutluyum dedi.

Uzaya gönderilen robotlar genel olarak bakım ve teknik konularda görev alırken Japon robotun görevi ise Japon astronotlara arkadaşlık etmekti. Ağırlık olarak 1 kg ve boy olarak 34 cm olan robot, 2013 yılında uzaya gönderilmişti.

18 aylık uzay macerasını tamamlayan robot geçen ay dünyaya döndü ve basın ekipleri ve halk tarafından yoğun ilgi gördü.

Kim bilir yakın gelecekte belkide insan astronotların yerini tamamen robot astronotlar alır. Bu sayede ölüm oranları azalacağı gibi uzak gezegenlere gitmemizin yolu da açılmış olur. Şu an için hayal gibi görünse de gelecekte bu hayaller gerçek olabilir. Dünün hayalleri de bu gün birebir gerçekleşiyor. Bu hayal birçok bilim kurgu filminde gerçekleşmiş durumda.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Konuşan Robot Uzayda "