Googleden Mini Bilgisayar

By Ayrıntı Blog 16 Haziran 2015 Salı
Google tarafından yapılan ve HDMI girişine takıldığı zaman momütörleri ve TV'leri bilgisayara dönüştüren flash bellek boyutundaki çubuklarını tanıttı.

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bir flash bellekten biraz daha büyük bir çubuğa benzeyen Choromebit, Google'nin yeni Crome bilgisayarlar serisinin yeni üyesi. Bu seride en ucuz diz üstü bilgisayar ünvanına sahip Chromebooklar da yer almakta.
flash bellek bilgisayar

149 dolardan satışa sunulacak olan bu bilgisayarların Google ve Microsoft arasında rekabeti alevlendireceğini söylemek yanlış olmaz. Microsoft da kısa bir süre önce tablet ve bilgisayar karışımı bir bilgisayar olan Surface serisinin son üyesini yani Surface 3'ü piyasaya süreceğini açıklamıştı.

En basit versiyonunun fiyatı 499 dolar olan Surface 3, eski sürümlerine oranla daha fazla program kullanabiliyor ve Windows erişimi daha fazla.

Bütçesi kısıtlı kişiler veya okullar için tercih sebebi olabilecek bilgisayarların tercih edilme oranı hiç de azımsanmayacak kadar fazla, hal böyle olunca üreticilerde daha ucuz bilgisayarlar üretme telaşına girmiş durumda.

Son atak Google'dan;

Takıldığı cihazlarda Chrome işletim sisteminin kullanılmasına olanak sağlayan Chromebit, Asus tarafından üretilecek ve yıl sonuna doğru piyasaya sunulması planlanıyor. Cromebit piyasa fiyatının 100 dolardan düşük bütçeli olacağı tahmin ediliyor.

Bir çok uzman internette arama yapabilen, görüntü indire bilen ve büyük ekranlarda çalışmaya olanak sağlayabilecek ama boyut olarak bir dongle kadar olacak bir bilgisayar fikrinin insanlara çok sıcak geldiğini söylüyor.

Araştırmalar gösteriyor ki Choreme işletim sistemini kullanan bilgisayarlar bir yılda 5 milyon arttı. Bu sayının 2018 yılında 16 milyona ulaşması bekleniyor. Sayılar her ne kadar çok büyük olsa da yeni Chromebooklar ve Choromebit şuna için satışı sadece ABD de yapılacak.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Googleden Mini Bilgisayar "