Google Kopya İçerik Şikayet Etme

By Ayrıntı Blog 21 Haziran 2015 Pazar
İnternet dünyasının ve blog yazarlığının en zor işlerinden bir tanesi de içerik oluşturmaktır. İçeriklerinizi ve makalelerinizi oluşturdunuz ama iş bu kadarla da bitmiyor. Sizlerin bin bir emek vererek oluşturduğunuz içerikleri birileri kopyala yapıştır yaparak kendi sitelerinde yayınlayabilir.


Bu durumda sizler alıntı yapmadan içeriğinizi kopyalayan kişi yada kişiler ile iletişimi geçip içeriği kaldırmasını isteyebilirsiniz. Kişi sizin isteğinize cevap vermiyor ve hala bildiğini okuyorsa bu durumda google onu şikayet edebilirsiniz.

Aşağıdaki yollu izleyerek sitenizdeki içerikleri kopyalayan site veya siteleri google şikayet edebilirsiniz. Ve bu sitelerin sizden öne geçmesini engelleyebilirsiniz.

Google DMCA adresine girin >>> Daha sonra Yasal Bir İstek Gönder seçeneğine tıklıyoruz. Sonraki adım biraz önem arz etmekte eğer blogger kullanıcısı iseniz seçeneklerden Blogger'ı seçiyoruz. Eğer başka bir siteniz varsa (Blogger tabanlı değilse) Google Web Arama'yı seçmelisiniz.

Şimdi karşınıza gelecek olan bir kaç seçenek var bunlardan size uygun olanı seçip gelen formu dikkatlice doldurup göndermeniz gerekiyor. Forumda kopyalan site ve içerik ile kopyalan site ve içerik kısımlarını dikkatli bir şekilde doldurmanız gerekiyor.

Önemli Bir Uyarı!

SEO için en önemil konulardan bir tanasi olan özgün yazı yazma konusudur. Siz ne kadara benzersiz bir içerik oluşturursanız bunun karşılığını er yada geç alırsınız. İçerik kopyalamasını nasıl şikayet edeceğinizi anlattık. Fakat içerikleriniz birileri tarafından kopyalanıyor ve sizden önce indeks alıyorsa işte o zaman durum biraz farklı. Şikayetiniz bir işe yaramayabilir. Google şikayetleri değerlendirirken indeks saati ve tarihini dikkate alır eğer kopyalayan site sizden önce indeks almışsa şikayetiniz bir işe yaramayacaktır.

Son olarak bir sitenin içeriğimi kopyaladığını nasıl anlarım diyorsanız. Kopya içerik tespit etme yolları isimli yazımıza bakabilirsiniz.


Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

3 yorum to '' Google Kopya İçerik Şikayet Etme "

YORUMLAR
 1. Selam, konu çok faydalı gibi gözüküyor tam olarak okumadım. Benim farklı bir sorum vardı ama tesadüfen buraya geldim. Benim sorum şu.. Şimdi bir sitemiz var dogumgunususleme.com diye buradaki özgün içerikleri, backlink almak adına farklı bir çok blog da kullansam, bloglardan gelen backlinklerin faydası olur mu ? Ayrıca asıl önemli olan bu içerikler sürekli farklı alanlarda kullanıldığı için google arama motorundan kopya içerik kaşesi yer mi ? Tabi ki yer diyenleri duyar gibiyim..! Ama şöyle bir şey kafa kurcalıyor. Bu içerikler içerisinde bu yazının geldiği ilk yere link veriliyor. Bu google gözünde acaba "bu içerik kopya ama blog tanıtım amaçlı bu sayfadan gelmiştir ayrıca zaten linklerde ana kaynağa yöneliyor" diye bir tutum sergiler mi. Algoritmada böyle bir tolerans var mıdır ? Bilgisi olan arkadaşlar yardımlarınız beklemekteyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bir fayda sağlamayacaktır. En azından gözle görülür bir fayada olmayacaktır. Backlink kendi alanınıza yakın ve kaliteli sitelerden gelirse faydalı oluyor. Sizin bahsettiğiniz yöntem faydadan çok zarar da getirebilir.

   Söyle bir örnek verecek olursak. Bankadan kredi çekeceksiniz ve size kefil olabilecek 10 kişi isteniyor. Siz bu kişileri zengin kişilerden memurlardan seçerseniz krediyi alma şansınız artacaktır. Banka size güvenilir gözüyle bakacaktır. Tersi durumda bu 10 kişi borçlu veya ekonomik yönden yetersiz kişiler olsa banka size kredi için itibar etmeyecektir.

   Sizin bahsettiğiniz yöntem paravan blog yöntemidir. Bu bloglarda asıl site içeriğine benzer içerikler ve özgün içerik karışımı yapıp belirli bir seviye getirmeniz gerekiyor. 1 yazı girip hop link verirseniz durum aleyhinize olacaktır. Saygılar...

   Sil
  2. Yanıt için çok teşekkürler böyle bir paravan açtım zaten ama oraya yazdığım makaleler, orjinal site ile tamamen farklı bende özgün içerikten yanayım. Zahmetli iş ama daha doğal.. Çok teşekkürler..

   Sil