Tags:

Gök Taşına Kamikaze Deneyi

By Ayrıntı Blog 14 Haziran 2015 Pazar
NASA ilginç bir deneye hazırlanıyor deneyin ismi kamikaze. Amerikan filimlerinden alışık olduğumuz dünyaya çarpacak olan gök taşını yok etmek amaçlanan deney yine bilim kurgu filimlerinden çıkmış gibi.

gök taşı dünyaya çarpması
ABD ve Avrupa'dan bilim adamları göt taşlarının rotasını değiştirecek bir proje için kolları sıvadı. 2020 tarihin de gerçekleştirilmesi planlanan deneyin amacı dünyaya çarpması planlanan bir gök taşının yaratabileceği felaketi önlemek.

Dinazorların yok olma sebebi olarak gösterilen ve yaklaşık olarak 150 milyon yıl önce dünya çarptığı varsayılan ve üzerindeki dinazorların neslinin tükenmesine yol açan gök taşı senaryosunun insanlığında başına gelebileceği belirtiliyor. Böylesine bir felaketten korunmak için dinazorlardan daha zeki bir ırk olan insanoğulu kendi kurtarma çabasına girmiş durumda.

NASA (Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı) ve ESA'nın (Avrupa Uzay Ajansı) ortaklaşa gerçekleştireceği deney için verilen isim ise yazının başında da belirtiğimiz gibi kamikaze. Deney 2020 yılında uzaya fırlatılacak olan bir uzay aracının saatte 22.000 km hızla bir gök taşına kamikaze dalışı yapmasını ön görüyor.

Bir kısım bilim adamı bu şekilde bir çarpmanın gök taşının rotasını değiştireceği kanısında. Eğer deney başarılı olursa dünyaya yönelmiş gök taşları için umut ışığı olacak.


Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Gök Taşına Kamikaze Deneyi "