Tags:

Facebook'a Gif Ekleme

By Ayrıntı Blog 24 Haziran 2015 Çarşamba
Uzun zamandır Google+ tarafından kullanılan gif resimler artık Facebook tarafından da kullanıma sunuldu. Facebook'a nasıl eklenir Google+ da durum nedir yazımızın ilerleyen bölümlerinde göreceğiz. 

GIF Nedir?

Kısaca değinmek gerekirse Graphics Interchange Format kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Bu dosya formatı internet ortamında daha çok hareketli resim olarak da bilinmektedir. Bir sıkıştırma algoritması kullanır ve dosyaları çok küçük boyuttadır. 8 bit ve 256 rengi desteklemektedir. Küçük animasyonlar oluşturmak için idealdir. 


GIF Nasıl Yapılır: Mantıksal olarak birbirini izleyen resimleri dizesidir. Küçükken hepimiz bir kitap sayfasının içine bir birini izleyen resimler çizerek hareket ettirmişizdir. İşte gif resimlerde bu şekildedir. Bir çok program tarafından resimleri arka arkaya dizerek sizlerde çok hoş animasyonlar çıkartabilirsiniz. Ama benim size önereceğim program bu konuda kullanım olarak oldukça basit ve sade bir yapıya sahip. Programın ismi Ulead Gif Animator Google'de aratırsanız kolayca ücretsiz sürümlerine ulaşabilirsiniz.


Evet... Elimizde gif dosyamız var ve Facebook veya Google+ ya nasıl yükleriz. Bu konuda şunu belirmeliyiz ki Google Pulus bir tık önde. Bu dosyayı Google+ ya yüklediğinizde direk oynatımı görebiliyorsunuz. 

Facebook'a yeni gelen bu özellik Google+ gibi direk yükleyemiyorsunuz. Resim yükleme sitelerinden birine yükleyip bu dosyanın linkini kopyala yapıştır yapmanız gerekiyor. Son olarak bu sitelerden 2 tanesinin ismini de vereyim. Imgur veya Hızlı Resim sitelerini kullanabilirsiniz. 

Not: Bütün bu söylenenleri yaptınız ama hala Facebook'ta gif oynatamıyorsanız. Facebook ayarlarınızdan otomatik video oynatma ayarlarını etkinleştirmeniz gerekiyor. 

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Facebook'a Gif Ekleme "