Tags:

Ahtapotların Yaşam Sırrı Çözüldü

By Ayrıntı Blog 18 Haziran 2015 Perşembe
ahtapotların kan rengi
Antartika dünyanın en soğuk ve hayatta kalmanın en zor olduğu bölgelerden biri... Tüm bu zorluklara rağmen bir o kadar da biyolojik çeşitliliğin fazla olduğu bir yer. Bu yüzden bilim dünyasının yıllardır ilgi odağı olmayı da başarıyor.

Bu makalemizde bilim dünyasını yıllardır meşgul eden bir sorunun yanıtlarını paylaşacağız. Antartika'da su soğukluğu -20 derecelere kadar düşmekte. Bu kadar soğuk bir yerde yaşamayı başaran bu canlılar bunu nasıl yapabiliyor?

Bilim insanları bu soğuk sularda bu canlıların nasıl yaşadığı konusunda yaptıkları araştırmalar sonunda sonuç verdi ve ahtapotun hayatta kalma sırrı çözüldü; ama bir çok canlı gizemini korumaya devam ediyor. Sözü fazlaca uzatmadan ahtapotun nasıl hayatta kaldığına göz atalım.

-20'li derecelerde normal olarak kan akışının kesilmesi dokulara oksijen taşınamaması sonucunda ölümün gerçekleşmesi gerekiyor. Ahtapot 3 kalbe ve kasılabilir bir damar sistemine sahip olması omurgasızlarda bulunan hemolef isimli sıvıyı pompalamasını sağlıyor. Mavi oksijenle zenginleştirilmiş bu sıvılar, omurgalı canlılarda bulunan hemoglobine (kanda oksijeni taşıyan madde) benzer bir protein olan ve ahtapotun kanına mavi rengi veren kan pigmenti hemosiyanin taşımaktadır. Böylelikle soğuk koşullarda dahi kanın donması önleniyor ve oksijen taşınıyor.

Sistem o kadar muazzam işliyor ki ahtapot bu sayede %75 gibi büyük bir oranda daha fazla oksijen taşıyor. Bu oran oksijen gitmesi gereken yerlere yeteri kadar oksijenin tam miktarda gitmesini sağlıyor ve yaşamsal faaliyetlerin tam olarak yerine germesine imkan veriyor.

Bir başka keşfedilen özellik ise içinde bulundukları soğuk suların tuzluluk oranı ile kanlarındaki tuzluluk oranın eşit olması. Bu gibi özellikler sayesinde ahtapotlar yaşanması güç yerlerde yaşamlarını devam ettirebilmektedirler.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Ahtapotların Yaşam Sırrı Çözüldü "