Teredo Tunelling Pseudo İnterface Hatası ve Çözümü

By Ayrıntı Blog 2 Mayıs 2015 Cumartesi
Bir çoğumuz bilgisayarlarımıza formatlarımızı artık kendimiz atıyoruz ve format atanlarını en çok uğraştığı yerlerden bir tanesi de aygıt yöneticisindeki sürücülerin (driver) yüklenmesi olayıdır. Windows 7 ile beraber bir çok sürücü otomatik olarak yüklenmesine rağmen bazen bu alanda sarı ünlem işareti fazlasıyla can sıkıcı oluyor. Bu günkü yazımda aygıt yöneticisinde sürücüler nasıl güncellenir, bir sürücünün kimliği ile nasıl bulunur gibi bize lazım olan pratik bilgilerden bahsedeceğim. Bu yazımızın sor bölümünde ise Teredo Tunelling Pseudo İnterface sarı ünlem hatası nasıl giderilir onu gösteceğim.
Teredo Tunelling hatası ve çözümü
Öncelikli olarak W7 de aygıt yöneticisinin nasıl açılacağını ve sürücülerimizden nelerin eksik olduğunu görmek için hangi yolu izleyeceğimize bakalım. Bu adıma ulaşmak için 2 yol göstereceğim ikisinide kullanabilirsiniz. Hangisi size kolay geliyorsa tercih sizin.

1. Seçenek: Bilgisayarım sağ tık özellikler, açılan sayfadan sol bölümden aygıt yöneticilerine tıklayın.
2. Seçenek: Başlat kısmında arama bölümüne aygıt yöneticisi yazıp tıklamak

Yukarıdaki iki seçenekle aygıt yöneticisine ulaşıp eksik veya hatalı olan sürücülerinizi görebilirsiniz. Eksik veya hatalı sürücülerin yanında sarı ünlem işareti bulunacaktır. Bazen sürücülerimizi güncellememiz gerekebiliyor bu sarı ünlem olan kısma sağ tık yapıp sürücüyü güncelleştir diyerek sorunu çözebilirsiniz.

Bazı durumlarda driver (sürücü) indirmek zorunda kalabilirsiniz. Bunun için ise donanım kimliğini bilmemiz ve sistemimize uygun olanı yüklememiz gerekiyor. Donanım kimliğini öğrenmek için şu yolu izlemeliyiz.

Aygıt yöneticisi > öğrenmek sürücünün üzerinde sağ tık ve özellikler > Üst bölümden Ayrıntılara tıklayın > yukardan aşağı açılır ok işaretine tıklayın ve donanım kimliklerini seçin.

Yukarıdaki yolu izlediğimizde sayı ve harflerden oluşan bir dizi satırla karşılaşacağız bunlardan en baştakini kopyalayıp google da aratarak ve sürücünüzü indirip yükleyebilirsiniz.

Teredo Tunelling Pseudo İnterface Hatası

Yukarıda anlattığım gibi uzun süredir format atmama ve sürücülerimde bir hata olmamasına karşın geçen günlerde rastlantı sonucunda aygıt yöneticisine girdiğimde Ağ Bağdaştırıcısı içerisinde bulunan Teredo Tunelling Pseudo İnterface de sarı ünlem işaretini gördüm. Sürücü güncelleştirme yaptım fakat güncel olarak bulundu. Bu hatanın çözümünü sizlerle paylaşmak istiyorum aşağıda vereceğim yolu izleyerek düzeltebilirsiniz. W7 32 bit ve 64 bit bilgisayarlarda denenmiştir. 

>Başlangıca gelin ve çalıştırı arayın ve çalıştır kısmına regedit yazın.
>Yan tarafta vermiş olduğum adımları eksiksiz izleyin. HKEY_LOCAL_MACHINE\SYSTEM\CurrentControlSet\servic es\TCPIP6\Parameters 
>Sağ tarafta bulunan DisabledComponents çif tiklayın ve oradaki sayı ve harften oluşan değeri sıfır (0) olarak değiştirin.
> Çıkış yapın ve bilgisayarınızı yeninden başlatın.

Bu şekilde bu hatayı çözmüş oluyorsunuz ve bilgisayarın internet giriş hızında artı yönde bir değişim oluyor.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Teredo Tunelling Pseudo İnterface Hatası ve Çözümü "