Stresi Azalatmaya Yarayan Besinler

By Ayrıntı Blog 19 Mayıs 2015 Salı
stresi azaltma yöntemleri
Yoğun çalışma koşulları, yaşam tarzı ya da bazı rahatsızlıklar stresin en önemli nedenlerinden birisidir. Ancak stresi yenmek kişinin elinde olan bir durumdur. Stresli dönemlerde beslenmenize ve uyku düzeninize dikkat ederek stresi azaltmanız mümkün. İşte sizlere stresi azaltmaya yarayan besinler ve faydaları;

-Yaban mersini
İçerdiği antioksidan ve C vitamini özellikleri ile yaban mersini stresi azaltmaya yarayan en önemli besinlerden biridir. Günlük bir avuç yaban mersini tüketimi stresi önlemede de oldukça etkilidir.

-Badem
B ve E vitaminleri içeren badem içerdiği çinko açısından da stresi azaltmada faydalıdır. Özellikle kendinizi gergin hissettiğinizde bir avuç badem tüketebilirsiniz.

-Yoğurt
Araştırmalar sonucu düzenli olarak yoğurt tüketmenin stresi ve gerginliği azalttığı ortaya konmuştur. Ara öğünlerde bir kase yoğurt tüketmek günlük stresi önlemek için faydalı olacaktır.

-Acılı sos
C vitamini ve lif açısından zengin olan acı biberli sos endorfin salgılamayı sağlayarak stresi azaltmaktadır.

-Bitter çikolata
Eminim ki çikolata yazısını görür görmez yüzünüz güldü. Çikolata hem motivasyonu artırmada, hem de stresi gidermede faydalıdır. Kan basıncını düşüren bitter çikolata stresi azaltmaya yararlıdır.

-Az yağlı süt
Günlük olarak bir bardak az yağlı süt tüketimi de stresi önlüyor. Eğer sade süt tüketimini sevmiyorsanız tahıl gevrekleri ile karıştırarak faydalanabilirsiniz.


Stresi azaltmaya yarayan besinlerden bahsettik. Ancak stresi tamamen yok etmek elbette ki sizin elinizde. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta düzenli bir beslenme programı uygulamanız ve her besin grubundan faydalanmanızdır.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Stresi Azalatmaya Yarayan Besinler "