Egzersiz ve Önemi

By Ayrıntı Blog 26 Mayıs 2015 Salı
egzersiz
Egzersiz yapmak için 75 yaş geç değil…
Egzersiz genç ve yaşlı kadın erkek emekli dul ve yetimler de dahil bütün insanların ömrünü uzatan bir aktivitedir.

Norveç'ten 6 bin kişi üzerinde yapılan araştırmalar haftada 3 saat spor aktivitesi yapan insanların yaşıtlarına göre 5 yıl daha uzun süre yaşadıkları tespit edilmiştir.
Norveç insanının bol bol balıkla beslendiğini ve Omega 3 asitleri ihtiyaçlarını en iyi şekilde giderdiklerini de belirtelim.

 British Journal of Sports Medicine dergisinde yayınlanan araştırma sonuçları bunu gösteriyor.
 Oslo Üniversitesi tarafından yapılan araştırmada da 70 ila 77 yaş arasında değişen erkek kobaylar üzerinde yaklaşık 11 sene izleme / inceleme yapıldığı belirtiliyor. Haftada bir saatten daha az egzersiz ya da spor yapanların sağlık durumlarında bir değişiklik olmadığı gözlenmiş egzersiz düzeyini yarım saatlik seanslarla yapanlarda ise ölüm riski yüzde 40 oranında azaltılmış…

Düzenli olarak egzersiz yapanların ömürlerinin egzersiz yapmayanlara oranla 5 yıl daha uzun olduğunu saptayan bu araştırmanın verilerine bakılırsa egzersiz yapmak insanı için oldukça faydalı bir aktivitedir. Kalp sağlığı için egzersizin mutlaka her gün yapılması tavsiye ediliyor.

Bütün saygın bilim araştırma kurum ve kuruluşları egzersizin önemine vurgu yapıyorlar. Yaş arttıkça yapılacak olan egzersizlerin daha da hafifletilmesi gerekiyor. Günde en az 10 dakika egzersiz her yaştan insan için öneriliyor. 

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Egzersiz ve Önemi "