Tags:

Tatil İçin Para Biriktirme Yolları

By Ayrıntı Blog 6 Nisan 2015 Pazartesi

fare kumbara
Tatil yapmak hepimizin hayalidir.  Çoğunlukla ekonomik sıkıntılardan, bazen de zaman yetersizliğinden bu hayalimizi gerçekleştiremeyiz.  Tatil demek deniz kenarında 1-2 hafta uzanıp yatmak değil. Kültür ve tarih turizmi sunan alternatifleri gözden geçirin. Zaman insanlara verilmiş en önemli nimetlerden biri bunu etkili bir şekilde değerlendirmek ise bizim elimizde.

Zaman konusunda sizlere yardımcı olamayabilirim ama tatil yapmak için uzun zamanlara ihtiyacınız olmayacağını bilin 1-2 günlük tatiller bile sizin için yeterli olabilir. Bu dünya üzerinde bize ayrılmış zamanın bir gün biteceğini aklınızdan çıkarmayın.
Bu yazımda ekonomik olarak sorunlar yaşayanlar ve tatil planlarını erteleyenler için bazı önerilerde bulunmaya çalışacağım.
fare kumbara

Öncelikli olarak bütçenize daha uygun tatil alternatifleri üzerinde durun. Hepimizin bildiği gibi bir tatilde en çok giderler konaklama ve yol için yapılan harcamalardır.
 Konaklama için beş yıldızlı bir otele bütçeniz yetmiyorsa daha düşük bütçeli alternatifleri değerlendirin.  Konaklama için kullanacağınız yer bir motel veya bungalov tipi daha ucuz alternatif olabilir. Birçok arkadaşım iklim koşullarını da göz önüne alarak kamping tarzı yerleri de tercih etmekte tabi bu size uygun olur mu bilemiyorum ama uygun fiyatlı bir alternatif konaklama şekli olduğu kesin.
Ulaşım giderlerinizi daha düşük tutmak için tatil için gitmeyi planladığınız yerin kaç kilometre olduğunu Google Maps gibi araçları kullanarak öğrenin. Kara yolu, deniz yolu, demir yolu ve hava yolu ile ulaşım olup olmadığına bakın fiyat araştırması yapın ve en uygun olanı seçin. Seçiminizde zaman faktörünü hesaplayın 2 gün tatil için 1 gün araçla gidilecek bir yer için arabayı tercih etmek çokta akıllıca olmayacaktır. Uzun vadeli bir planınız varsa mesela Ocak ayındayız ve siz Haziranda gideceğiniz tatilin uçak biletlerini çok ucuza alabilirsiniz.

Bu söylediklerimin hepsini yaptınız ama yine de tatil parasını nasıl karşılayacağınızı bilmiyorsanız kendi uyguladığım yöntemi sizlerle paylaşayım. Büyük bir kumbara alın cebinizdeki bozuk paraları bu kumbaraya atın.  Yıl boyunca bu paralara dokunmayın tatiliniz için biriktirdiğinizi aklınızdan çıkarmayın. Tatil zamanına kadar hatırı sayılır bir miktar olacağından emin olabilirsiniz. En kötü ihtimalle yol paranızı karşılayacak bir para biriktireceksinizdir.

Umarım bu öneriler sizler için faydalı olun gönlünüzün götürdüğü yere gitmeniz dileğiyle iyi tatiller…

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Tatil İçin Para Biriktirme Yolları "