Tags:

Soma’daki “Toplumsal Dönüşüm Projesi” Onlarla Hayat Buldu!

By Ayrıntı Blog 26 Nisan 2015 Pazar
Soma İçin Bir Olduk:  Gizli Kahramanlar
Allianz Türkiye, sivil toplum örgütleriyle el ele vererek, bölgede etkilenen vatandaşlara ulaşabilmek, onların yaralarını sarmak ve yeni başlangıçlarını desteklemek için Soma’daydı. Soma’da 2014’te gerçekleşen ve ulusumuzu derinden sarsan maden faciasının ardından, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği (APHB) ve Bilim Kahramanları Derneği (BKD) ile işbirliği yapılarak “Allianz SomaDA”yı (Soma Dayanışma Ağı) geliştirdi.
Fatma Çavuşoğlu, Mehmet Kocapınar, Gamze Akarca, Afetlerde Psikososyal Hizmetler Birliği gönüllüsü uzman psikologlardan sadece birkaçı. Dursunbey merkez olmak üzere Balıkesir İvrindi’den Kütahya’ya kadar olan hattı gezici ekiplerle birlikte ev ev dolaştılar. Psikolojik destek verdiler. Ümitsizliğin yenilmesi için mücadele ettiler.
Allianz SomaDA”yı kapsamında, BKD ile yapılan işbirliği sayesinde, Soma çevresinde, olaydan etkilenen 6 ilçedeki 16 okulun, Bilim Kahramanları Buluşuyor turnuvasına katılımı sağladı. 34 gönüllü öğretmen, 150’ye yakın öğrencinin oluşturduğu 17 farklı Allianz SomaDA takımını 4 ay boyunca turnuvaya hazırladı. Bu yolla, öğrencilerin normal hayata dönüşü desteklenirken, psikososyal ve kişisel gelişimlerine de katkı sağlanması amaçlandı.
Allianz SomaDA”nın bir ayağı da faciadan etkilenen ailelerin çoğunlukta olduğu Dursunbey’deydi. APHB ile yapılan işbirliği sayesinde, Dursunbey’de bir psikososyal destek merkezi açıldı. Çocuklara, yetişkinlere ve gruplara yönelik üç görüşme odası bulunan Dursunbey Psikososyal Destek Merkezi’nin hizmetleri, merkeze uzak bölgelere de ulaştırıldı.

Bir boomads advertorial içeriğidir.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

1 yorum to '' Soma’daki “Toplumsal Dönüşüm Projesi” Onlarla Hayat Buldu! "

YORUMLAR
  1. aslında takdir edilecek bi haraket yapıyorsunuz demek içimden geçti fakat daha sonra bu düşünceden vazgeçtim vazgeçtim çünki burası türkiye??nedenmi onuda açıklıyayım-insanların karşıdan karşıya geçmelerinin tehlikeli olduğu yerlerde bi üst geçit yapılması gerekir bunu karayolları uzman bilir kişileri yada vatandaşlardan gelen arz talep üzerine üst geçidin yapılması gerekir buraya kadar doğru ama yanlış olan buraya üst geçidin yapılabilmesi için bir düzine insanın telef olması yani karşıdan karşıya geçerken ölmüş olması gerekir hal böyleyken maden ocağı kazasında diyemicem katliamında kelimesi daha yerindedir.BURASI TÜRKİYE önce insanlar ölür daha daha sonra çözümler üretilir tüh vah yazık oldu çok üzüldüm keşke olmasaydı gibi laflar sarfedilir ama sonuç hiçbir zaman değişmez ANALARIN YÜREĞİ YANAR.(bu hep böyle olmuştur)neden 301 tane ocağa ateş düşmeden önce devlet ilgili birimleri kanalıyla mevcut tehlikeleri önceden tespit edip gereken önlemleri almamıştır yada neden almak istememiştir kral çıplaksa çıplaktır bunu görmenin yada söylemenin bi sakıncası yada ayıbı yoktur yalandan avrupa topluluğuna gireceğim hayaliyle sadece bi iki maddede değişiklik yaparak halkını kandiran kişilere çok acımıyorum.Ne yani siz ateş düşmüş o 301 haneye giderek geride psikolojisi diye bişeyi kalmamış insanlara nasıl yardımcı olucaksınız çok merak ediyorum???Bence sizler ve toplumsal örgüt kuruluşları devletin ilgili kanallarını uyarıp tüm iş dallarında alınması gereken önlemlerin alınması için canla başla mücadele etmeniz gerekir yoksa taziyeye gitmek yada geride kalanların psikolojilerini düzeltmek tırıvırı hamleler.Ama türkiyede hiçbir şeyin düzelmiyeceği yönünde hislerim var kime sorsanız bunu söyler BURASI TÜRKİYE VE ASLADA DEĞİŞMEZ

    YanıtlaSil