Tags:

Gümüş ve Özellikleri

By Ayrıntı Blog 21 Nisan 2015 Salı
gümüş külçesi
Gümüş, beyaza yakın gri renkte, kolaş işlenebilen parlak ve değerli bir madendir. Sembolü Ag atom numarası 47, ağırlığı ise 107,88 dir. Kaynama noktası 2100 santigrat derecedir ve yoğunluğu 10,5 dir.

Gümüşün insan hayatındaki tarihini anlamak için yine arkeoloji bilminden faydalanıyoruz.  M.Ö 3000 yıllarından kalma gümüş eserlere rastlanmaktadır. Bu da bize gümüşün çok eski dönemlerden beri kullanıldığını kanıtlamaktadır.

Gümüş genellikle prit, galen ve blend yataklarında bulunur. Esas itibarı ile gümüş yatakları gümüş miktarı bakımından fakirdir. Bu oranı anlatmak adına şunu söyleyebiliriz tonunda 2 kg yakın gümüş bulunan yataklar zengin sayılmaktadır. Ülkemizde gümüş yataklarına Bolkar, Gümüşdağ, Ergani ve Küre dağlarında rastlanmaktadır. Gümüş ayrıştırma işlemlerinde siyanür yönteminden yararlanılmaktadır.

Gümüşle bir çok alışım yapılabilmektedir en önemlileri altın, bakır ve platinle yaptığı alaşımlardır. Gümüş alaşımları ev eşyası ve süs eşyaları yapımında kullanılmaktadır. Gümüş bakır alaşımları para, madalya yapımında ve kuyumculuk sektöründe kullanılır. Bazı elektrik kontaklarında yapımında %50 oranında kullanılır. Ayrıca birçok kimya ve tıp aletinin yapımında , ayna yapımında da kullanılmaktadır. Gümüş bileşik ve alışımlarının geniş bir kullanma alanı vardır.

Dünya üretiminin büyük bir kısmı 1980'lere kadar Meksika ve Amerika Birleşik Devletlerinden sağlanmıştır. Kanada, Peru, Avustralya, Japonya, Bolivya, Belçika ve Fransa başlıca gümüş üreten ülkelerdendir. Türkiye ise gümüş bakımından zengin bir ülke olarak sayılmaz.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Gümüş ve Özellikleri "