Tags:

Gayb Nedir

By Ayrıntı Blog 22 Nisan 2015 Çarşamba
gayb
Gayb kelimesinin bir kaç yerde yanlış kullanılmasına şahit olduktan sonra bu konuyu kısa ve net olarak açıklamak istedim. Bu açıklama kendi bilgi ve deneyimlerim dışında araştırmalarımın sonucu olarak ortaya çıktı.

Duyularımızın, hislerimizin, aklımızın ve tecrübe (deneyim) ötesinde kalan şeyler olarak ifade edilebilir. Başka bir değişle Allah'tan başkasının ulaşamayacağı bilgi olarak ifade edilebilir. İnsan "gaybı" bilemez ve idrak edemez, Allah için ise gayb mevzu bahis değildir.

Gayb bazı kaynaklarda ikiye ayrılmıştır.

Birincisi Allah'tan başkasının kıyamet günü gibi şeyleri bilememesidir ve buna "mutlak gayb" da denilmektedir.

İkincisi ise, zaman ve mekan gibi farklılıklardan dolayı bazı kimselerin bildiğini bazılarının bilememesi durumudur. Bunlara da "izafi gayb" denir. Somut olarak örnekleyecek olursak bir yerde yağan yağmurdan başka yerdekilerin haberdar olmaması örnek verilebilir.

Birinciyi sadece Allah bilmesine karşın, ikinciyi Allah'ın bildirdiği sevgili kulları da bilebilirler. Gayb konusunda bilgi vermeye çalıştığımız yazımızın sonuna geldik umarım faydalı olabilmiştir.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Gayb Nedir "