Tags:

Çay ve Çay Bitkisi Hakkında Her Şey

By Ayrıntı Blog 25 Nisan 2015 Cumartesi
Türk halkının vazgeçilmezi haline gelen çayın tarihini ve çay bitkisinin özelliklerini anlatamaya çalışacağız çay hakkındaki bilmediklerinizi öğrenmek için bir bardak çay alın ve yazımızı çayınızı yudumlayarak okumaya devam edin.
çay filizi
Çiçekli bitkiler sınıfından çift çenekliler alt sınıfının çaygiller familyasından ağaççık şeklinde çok yıllık bir bitkidir. Ağaççığın boyun genellikler 1 ila 2 metre arasında değişmekle beraber yabani olanları 10 metreye kadar büyümektedir.

Çay bitkisinin asıl adına Thea denir. Birçok çeşidi olmakla birlikte ekonomik önemi olan ve tarımı yapılan çay türü Thea sinensis L dir. Çayın anavatanı Çin ve Vietnam olarak bilinir ama tam olarak çıkış kaynağı ise bu iki bölge arasındaki Birmanya adı verilen yerdir ve dünyaya da buradan yayılmıştır. Anavatanı gibi nispeten ılıman ve çok yağışlı bölgelere son derece iyi adapte olmuştur.
Çayın ürün olarak en önemli yeri tütünde olduğu gibi yaprakları veya uç sürgün yerleridir. Çünkü ekonomik olarak önem arz eden ürün buralardan sağlanmaktadır. İşlenen ve kurutulan yapraklar demlenerek içilir. Çay yaprakları dallar üzerinde dizili şekildedir. Yapraklar kısa saplı, sert dokulu, ucu sivri ve kenarları tırtıklıdır.

Çay bitkisinin dal ve filizlerinin üzerinde değişik büyüklük ve sayılarda çiçekler bulunur. Çay bitkisi aşağı yukarı 100 yıl kadar yaşar fakat 50 yıldan sonra verim düşmeye başlar.

Çay bahçelerinin dikimi 2 şekilde yapılır. Birincisi tohumdan çay fidanlarının yerleştirilmesi seklinde yapılır. İkincisi ise vegetatif denilen köklü çay çeliklerinin dikilmesidir.  Birinci yöntem daha çok ıslah ve iyileştirme çalışmalarında kullanılan yöntemdir.  Geniş alanlardan oluşan çay bahçeleri için ise ikinci yöntem tercih edilir. Çay ekildikten sonra 5-6 yıl içerisinde ürün alınmaya başlanabilir.
Çay üretimi bilgi, dikkat ve beceri isteyen bir iştir. Çay fidanlarının sürgün veren yerleri toplanırken çok dikkat edilmelidir. Yapılacak yanlış toplama ve yetiştirme usulleri çay kalitesi bakımından çok önemlidir.  Çok fazla yaprak ve sürgün koparmak çay kalitesi kadar çay bitkisinin ömrü içinde sakıncalıdır.


Ülkemizde neredeyse vazgeçilmezlerden olan çayın Türkiye’deki mazisi çok eski değildir. İlk defa Rıza ERTEN tarafından 1917’de memleketimize getirilmiş ve Zihni DERİN tarafından çok büyük gayret ve emeklerle Doğu Karadeniz sahilinde yetiştirilmiştir. Türkiye’de ilk çay fabrikaları ise 1947-1948 yıllarında açılmıştır.

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Çay ve Çay Bitkisi Hakkında Her Şey "