Bumerang Nedir Nasıl Geri Döner

By Ayrıntı Blog 19 Nisan 2015 Pazar
Son zamanlarda televizyonlarda izlediğimiz çok güzel bir reklam olan Uludağ Gazoz reklamındaki yerli halkın yani Aborjinlerin avlanma silahı olan bumerangdan bahsetmek istiyorum.

Yıllar önce çocukluğumda karşılaştığım bu oyuncak aslında Avustralya yerlilerini kullandığı bir çeşit avlanma silahıdır. Bumeranglar öyle alelade silahlar değildir. Çok bilinenin aksine atıldığında geri dönenen bu aletin geri dönmeyen türleri de mevcuttur. Bumeranglar ister geri dönenleri olsun ister dönmeyenleri olsun döndürerek atılırlar.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi tüm bumeranglar fırlatıldıktan sonra geri gelmezler. Fırlatana geri dönen bumeranglar sadece Avustralya yerlileri Aborjinler tarafından kullanılmıştır. 

Aborjinler bu bumerangı savaşlarda, kuş türlerini avlamak için ve spor olarak kullanmışlardır. Aborjinlerin tarih öncesi dönemlerden beri bu aletleri kullandıkları bilinmektedir. Bumerangın İngilizcedeki bumerang olan ismi de birçok kelime gibi Aborjinleden geçmedir. Hatta kıtaya yeni ayak basan beyaz adam ilk defa gördüğü garip hayvanın adını sorduğunda aldığı cevap kanguru olmuştur. Kanguru kelimesi Aborjin dilinde bilmiyorum anlamındadır. Beyaz adamı anlayamayan yerlinin bilmiyorum cevabı günümüze kadar bir hayvanın isimi olarak gelmiştir. 

bumerang tipleri
Bumerang şeklinede ancak geri dönme özelliği olmayan benzerlerinin, Mısırda, Güney Hindistan'da, Endonezya'da ve Amerika'da tarihin ilk çağlarından beri kullanıldığı bilinmektedir. Bu tipteki bumeranglar daha uzun ve ağırdır. Genellikle av hayvanlarını öldürmede ve savaşlarda kullanılmıştır. Bu tipteki ağır ve büyük bumeranglar ağır yaralanmalara ve ölüme neden olmaktaydı. Daha etkili oması açısından bu tiptekilerin uçları sivriltilmiş veya kancalar takılmıştır. Aborjinlerin yaptıkları geri dönebilen bumeranglar ise hafif ve ince olup toplan uzunlukları net bir ölçüsü olmamakla birlikte 50 ila 70 cm arasında değişmektedir. Ağırlıkları ise 300 ve 350 gram arasında değişmektedir. 

Bumeranglar genellikle okaliptüs ve akasya gibi sert ağaçların 90 dereceye kadar olan köşeli budaklarından yapılır. Bumerang uçlarındaki eğim ise yapım aşamasında veya yapıldıktan sonra ısıtılarak verilir. Günümüzde spor olarak yapılan ve kullanılan bumeranglar ise genellikle plastik malzemelerden yapılmıştır. 

Geri dönmeyen bumeranglar yere paralel şekilde ve döndürülerek atılırlar. Bu sayede dönüş etkisiyle tıpkı bir pervane gibi daha uzak mesafelere gider. Geri dönen bumeranglar da döndürülerek atılır. Fakat atışlar yere 45 derecelik açı ile yapılmalıdır ve bu tip bumerangların sağ elle mi yoksa sol elle mi atıldığı önemlidir. Sağ elle fırlatılan sağa, sol elle fırlatılanların sola doğru eğik olması gerekmektedir. Bu şekilde atılan bumerang dairesel bir yörünge çizer ve atan kişinin yakına geri döner.

Bumerangın bilimsel olarak geri dönmesi şu şekilde açıklanır. Dönmeye uygun aerodinamik şekli ve jiroskop gibi davranması onu atılan noktaya geri getirir. Bumerang havada belli bir hızla hareket ederken aynı zamanda döndüğünden üst kısma gelen havaya göre alttaki hava azdır. Çünkü dönme hareketinde bumerangın teğet hızı daireye teğet olacak şekilde yön değiştirmektedir. Bu hız üst kısımda bumerangın hareketi yönünde, alt kısımda ise ters yönde etki etmektedir. Üst kısımdaki hızının fazla olması, üst bölge için fazla kaldırma kuvvetinin uygulanmasına sebep olur. Bu da dönen bumerangın oluşturduğu daireyi, sağa eğik atılmışsa sola doğru devirmeye çalışır. Ancak kendi ekseni etrafında dönmesinden ileri gelen jiroskopik etki sayesinde çevrilmeyip, dairenin dik ekseni etrafında dönme yapar. Bu hareket neticesi dairenin yönü daima değişir ve neticede dairevi bir yörünge takip ederek ilk başlangıç noktasına yakın bir noktaya gelir.

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Bumerang Nedir Nasıl Geri Döner "