Ya Nasip Ya Kısmet

By Ayrıntı Blog 22 Mart 2015 Pazar
Barış MANÇO, şüphesiz Türk ve dünya tarihine ismini altın harflerle kazımış büyük sanatçı. Onun eserleri sadece eğlence için yapılmamış her biri kültür ve tarihin izlerini taşıyan birer şaheser niteliğindeydi.

Bu yazımızda Barış MANÇO'nun Ahmet Beyin Ceketi isimli şarkısının şifrelerini çözmeye çalışacağız.

Şarkıyı daha önce dinlememişler için aşağıda paylaşıyorum.Bu şarkıdaki Kul Ahmet'in hikayesi aslında çok esiklere dayanmaktadır. Eskiden dervişler kefenlerini başlarının üzerinde taşırlardı. Hepimizin bildiği sarıklar sadece bir giysi görevinden hariç derviş öldüğünde çözülür ve kefen olarak kullanılırdı. Başlarının üzerinde veya sırtlarında kefen taşıyan kişiler ölümü hatırlıyor ve ölümün her an insanın yanı başında olduğunu hatırlatıyordu. 

Bu uhrevi işlevinin dışında Osmanlı döneminde insanların savaştan savaşa koştuğunu düşünürsek kefenlerini yanlarında taşımaları kadar doğal bir durum olamaz. Barış MANÇO'nun Ahmet Beyin Ceketi isimli şarısı günümüze uyarlanmış bir halidir. İçerisinde çok önemli bilgiler veren bu şakıyı gelin yakından inceleyelim. 

Barış'ın günümüze uyarladığı kişi derviş değil ama dervişler gibi bir yaşam süren bir şahıstır bu yüzden de kul denilmiştir. Kefen yerine ceket giyen kişinin bu ceketi sıcak havalarda giymesine anlam verilememektedir. Ölen kişinin üzerine örtüp kefen görevi yerine kullanılmasıyla ceketin hikmetinin ortaya çıktığını görüyoruz. Barış MANÇO burada bizim kültürümüzün bir parçasını bizlere hatırlatmaktadır.

Ayrıca ya nasip ya kısmet sözü ile ne kastetmek istediğine gelirsek, öncelikli olarak bu ikisi arasındaki farkı anlamamız gerekiyor. Kısmet olma veya olmama ihtimali olan olaylar şeyler için kullanılır. Nasip ise kesinlikle gerçekleşecek ama nasıl ve ne zaman olacağı belli olmayan işler için kullanılmıştır. Akşam yatmadan önce Sabaha ya kısmet demekle uyuyupta uyanamak var anlamında, uyandıktan sonra ise ya nasip demekle de çalışma öncesi besmele niteliğinde ve bu gün ölüm kimin kapısını çalacak şeklinde bir sorgulama vardır. 

Yazımızı bu şarkının sözleri ile bitirmek istiyorum. Sonunda herkes anladı ya nasip, ya kısmeti...

Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Ya Nasip Ya Kısmet "