Tags:

Responsive Tasarımların Siteler İçin Önemi

By Ayrıntı Blog 10 Şubat 2015 Salı
mobil tasarımların siteler için önemi
Wep siteleri için son zamanlarda duymaya alışık olduğumuz kavramlardan bir tanesi de responsive tasarımdır. Peki, responsive tasarım ne demektir? Responsive kelime anlamı olarak uyumlu, duyarlı gibi anlamlara gelmektedir.

Wep siteleri için bu uyumluluk son yıllarda etkisini fazlasıyla artırmaya başladı. Şöyle ki bilgisayar ve internet erişimi 5 yıl öncesine kadar sadece masa üstü ve diz üstü bilgisayarlardan olmaktaydı. Bir internet sitesine girdiğinizde ekrana gelen site görüntüsü, daha büyük ekranlı bir bilgisayarda girdiğinizde kaymış veya tek tarafa yaslı şekillerde görünürdü.

Son yıllarda internet erişimi tablet ve akıllı cep telefonları ile de sağlanmaya başlamasıyla yukarıda bahsettiğim bu sorun başka bir hal aldı. Görmek istediğiniz site içeriği ya çok küçük kalıyordu yada gereğinden fazla kaymış vaziyette oluyordu. İşte bu sorun duyarlı yani responsive tasarımlar ile çözüme kavuşturuldu.

Bu tasarıma sahip wep siteleleri kullanıcılar tarafından hangi cihazla girilirse girilsin site içeriğini cihaza göre ayarlayabilen wep siteleridir. Bu siteler günümüzde wep sitesi yöneticileri için daha da önem kazanmakta.

2015 Seo Tahminleri başlıklı yazımda Google için mobil uyumlu sitelerin öneminden bahsetmiştim. Daha fazla bilgi edinmek için bu yazımı okumanızda fayda var.

Yukarıdaki seo tahminleri başlığında mobil uyumlu sitelerle ilgili anlattıklarımın dışında son günlerde büyük wep masters forumlarında sıklıkla dillendirilmeye başlayan konulardan bir tanesi de Google responsive sitelere arama öncelği vereceği yönünde. Yani son gelecek olan güncelleme -mobil uyumlu siteleri aramalarda ön sıraya taşıyacak- yorumları aldı başını gidiyor.

Sizlerde sitenizin mobil uyumlu olup olmadığını >>>>>Site Mobil Uyumluluk Testi<<<<<  bu linke tıklayarak öğrenebilirsiniz.

Ayrıca siteniz mobil uyumlu değil ve sitemi nasıl mobil uyumlu hale getirebilirim diye düşünüyorsanız tasarımcılar bu konuda da boş durmuyor. Eğer siteniz Wordpress ise mobil uyumluluk eklentilerini kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki fotoğrafta ayrıntıblog responsive (mobil uyumlu) görüntüsüdür.

ayrıntı blogPost Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Responsive Tasarımların Siteler İçin Önemi "