Tags:

Aynaların Ortaya Çıkışı

By Ayrıntı Blog 18 Şubat 2015 Çarşamba
ayna nedir
Gündelik rutin yaşamımızda her insanın istinasız yaptığı işlerden bir tanesi de aynaya bakmaktır. İnsan yaratılışı gereği kendini beğenir ve toplum tarafından de beğenilmek ister. İste insanlık tarihi kadar eski bu dürtü insanların iyi görünme ve kendine çeki düzen verme isteği şeklinde ortaya çıkmıştır. Bu işlemi yapabilmek için insanın kendisini görebilmesi gerekmekteydi. Ve aynalar icat edildi.  

Tüm icatlar gibi aynada belirli aşamalardan geçerek günümüzdeki halini almıştır. Aynanın kısaca tanımını yapacak olursa, ışınları yansıtan yüzey olarak tarif etmemiz mümkündür. Aynanın görüntü veren bir özelliği ile yapılan tanım arasında bağ kuramayanlar için, görüntünün ışık olmadan oluşmadığını hatırlatmakta fayda görüyorum. Kısaca aynaların gelişimini inceleyelim.

İlk ayna fikrini, durgun su yüzeyinin verdiği düşünülmektedir. Geçmiş zamanlarda ne metaller ne de cam bilinmediği için bu fikrin ilk olarak durgun su yüzeyinden yansıyan görüntü ile ortaya çıktığı kabul edilir.

İnsanlığın ilerleyen çağlarında ayna olarak madeni levhalar kullanılmıştır. Işığı yansan çelik ve diğer madeni yüzeyler uzunca bir süre ayna olarak kullanılmıştır. Cam aynalar ilk olarak 14. yüzyılda Venedik'de yapılmıştır. Günümüzde kullanılan aynaların ilki ise Alman bir kimyager tarafından gümüş astarı cam levhaların arka kısımlarına uygulanmasıyla yapıldı. Aynaların arkasındaki bu gümüş kaplamaya "sır" denilir.

Bir cismin aynadaki aksine görüntü denir. Aynalar düz ve küresel olmak üzere 2 ana guruba ayrılır.

Düz Aynalar: Cisim ile aynadaki görüntü simetriktir. Yani düz ayna büyüklüğü muhafaza eder ve en yaygın kullanılan ayna şeklidir. Bu aynalarda tek farklılık ise görüntünün yön olarak ters olmasıdır.

Küresel Aynalar: Ayna tam bir kürenin kapaklarından meydana gelmişse bu tip aynalara küresel ayna denir. Eğer küre kapağının iç kısmı yansıtıcı ise bu tip aynalara çukur ayna (iç bükey), dış kısmı yansıtıcı ise tümsek ayna (dış bükey) denir. 

Çukur aynalar prejektör, projeksiyon makinesi, mikroskop gibi aletlerde kullanılır. Cisimleri olduğundan büyük gösterir. Tümsek aynalar ise olduğundan daha küçük gösterir; fakat olduğundan daha geniş alanları gösterir.


Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Aynaların Ortaya Çıkışı "