Yüz Felci Ve Tedavisi

By Ayrıntı Blog 24 Ocak 2015 Cumartesi
yüz felci

Bu yazı bilgilendirme amaçlıdır. Kesinlikle doktorunuzun dedikleri dışında bir uygulama yapmayınız. Bunun sizin sağlığınız için önemini unutmayınız.


İçinde bulunduğumuz soğuk kış günlerinde bir çok kişinin başına gelebilecek bir olayda yüz felci. Yüz felcinin bir çok sebebi olabilmekle birlikte sonradan oluşan yüz felcinin genellikle 2 ana sebebe bağlamak mümkün bunlar soğuk ve stres. Süphesiz birçok ve bizim bilemeyeceğimiz bir çok sebebi de olabilir. Bu yüzden böyle bir durumda yapılacak ilk ve aciliyetli şey doktora başvurmaktır

Başından geçmiş biri olarak bu konudaki tecrübelerimi sizlerle paylaşmak istiyorum. Kutup soğukları değimiz günlerde halk arasında inme dediğimiz olayı yaşamış biri olarak neler yapmamız gerektiğini sizlerle paylaşmaya çalışacağım.

Yüz felci olduğunu nasıl anlarım? Yüz felcinin belirtileri nelerdir?

Hastalık öncesi belirtiler şu şekilde olabilmektedir. Bölgesel veya yüz genelinde uyuşmalar, karıncalanma, batma, yanma, halk arasında seğirme denilen kas hareketleri, tek taraflı olanlarda kulak ağrısı, şiddetli baş ağrıları vb. belirtiler şeklinde kendini göstermektedir.

Yüz felci olduğunuzu anlamanız çok uzun sürmeyecektir; çünkü istemli hareketlerinizde kısıtlanmalar fark edilir olacaktır. Ayna karşısında çok basit hareketleri yapmaya çalıştığınızda gerek tek taraflı (sağ veya sol taraf) gerekse yüzün tamamında hareket kısıtlaması veya tamamen yapama şeklinde kendini göstermektedir. Örnek verecek olursak benim başıma gelen yüzümün sol tarafında belirgin bir şekilde hareket kısıtlaması şeklindeydi. Kaşımı kaldırmaya çalıştığımda sol kaşım yeteri kadar kalkmıyordu. Veya ıslık çalamıyordum ki dudaklarımın sol kısmını tam olarak kullanamıyordum. Sol gözümde sulanma ve refleks olarak göz kırpma davranışlarımda azalma söz konusuydu. Bazı durumlarda sulanma yerine kurumada görülüyor. Gülerken ağız kayması vb. ektiler.

Yüz felci tedavisini hangi doktora gidilmeli.

Yüz felci geçirenlerin vakit kaybetmeden KBB (kulak burun boğaz) servisine gitmeleri gerekmektedir. İlk duyduğumda bende hayli şaşırmıştım hatta doktor tercihi olarak nöroloji servisine gittim. O serviste beni yine KBB servisine yönlendirdi. Bahsettiğim gibi vakit kaybetmeden KBB servisine başvurmanız önem arz etmektedir.

Yüz Felcinde Tedavi Süreci Nasıldır?

Tedavi süreci doktor kontrolü altında bir dizi ilaç ve B12 vitamin takviyesi ile yapılmakta ayrıca yine doktor tavsiyesine göre hastaların fizik tedavi yapmaları istenmektedir. Kullanılan ilaçlar genel itibarı ile aynı olmakla birlikte burada isimlerini zikretmek istemiyorum. İlaç isimlerini söyleme sebebim millet olarak doktora gitmeden her ilacı kullanmamız ve bu konuda yeteri kadar sabıkaya sahip olmamız.

Ağır ve şiddetli bir yüz felci geçirmemişseniz genel itibarı ile tedavi sürecine bağlı olarak 1 ay ve daha kısa süreli olarak iyileşebilirsiniz. Yüz felci için üzülmeyin, doktor tarafından verilen ilaçları dozajında ve zamanında almanın iyileşme hızınız için çok önemli olduğunu unutmayın.


Post Tags:

Paylaşan Hoca

Merhaba ben Paylaşan Hoca! MEB de Öğretmenim ve Blog yazarlığı yapıyorum. Ayrıntı Blog da hoş vakit geçireceğinizi düşünüyorum. Unutmayın Hayat Ayrıntılarda Sakldır.

Bu Konuya Yorum Yapın " Yüz Felci Ve Tedavisi "